Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık her köpeğin bir kimliği olacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı sokak köpeklerini kayıt altına alıyor. Kimliklerde adı, cinsiyeti, ana, baba adı olacak. Sahiplendikleri hayvanları yeniden sokağa bırakanlara da ceza geliyor

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Sokak hayvanlarıyla ilgili hayvan severlerin beklediği müjde Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, sokak hayvanlarını koruma altına alacak yeni bir yönetmelik hazırlığına başladı. Yönetmeliğe göre bütün sokak köpeklerine aşılama, küpeleme, kısırlaştırma işlemleri uygulanacak. İşlemler uygulandıktan sonra bütün sokak köpeklerine kimlik kartı çıkarılacak. Köpeklerin kimlik kartında ad, doğum tarihi, cinsiyet, baba adı, ana adı, kayıt no gibi bilgiler yer alacak. Sahiplendikleri hayvanları tekrar sokağa tek edenlere cezai işlem uygulanmasını zorunlu hale getirecek yönetmelik, petshopların kontrolünü de içeriyor.

"YİĞİT VE NARİN ÖRNEK"
Bu çalışmayla birlikte sokak köpeklerinin kayıt altına alınacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, kendi köpekleri için hazırlanan kimlik kartlarından örnek göstererek, "Yiğit ve Narin adında iki köpeğim var. Köpeklerimin her türlü bilgisi bu kimliklerde mevcut. Kimlik kartında adı, doğum tarihi, kayıt numarası, ana adı, baba adı gibi bilgiler yer alıyor" dedi. Köpeklerin kayıt altına alınmasıyla hayvan veri tabanı oluşturacaklarını belirten Eroğlu, yönetmeliği hazırlamadan önce hayvan sever dernekleriyle görüşüp, fikirlerini aldıklarının altını çizdi.

ÜÇ İLDE PİLOT UYGULAMA
İstanbul, Kocaeli ve Trabzon illerini pilot bölge ilan eden Bakanlık, en kısa sürede çalışmalarına başlayacak. Sokak köpekleri için oluşturulacak büyük ve açık alanlarda hayvanlar serbestçe dolaşabilecek. Hayvanlar böylece hem koruma altına alınacak hem de takibi yapılacak. Sokak köpekleriyle ilgili bilgiler ayrıca internet sitesine de yüklenecek. Ücretsiz sahiplenme ile köpekler isteyen kişilere sahiplendirilecek. Sahiplenen kişilerin bilgileri bu kimlik kartlarında bulunacak. Köpeği sahiplenen kişiler köpeği sokağa terk ederse, köpeğin künyesinden kime ait olduğu tespit edilip, haklarında cezai işlem başlatılacak.

YABAN HAYVANLARI SIRADA
Sokak hayvanlarını korumaya çok önem verdiklerini dile getiren Eroğlu, "Yaban hayvanları için çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Onların da yaşamaya hakkı var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık her köpeğin bir kimliği olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN