Faili meçhul davası 16 Nisan'da

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 1990'lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili Mehmet Ağar, bazı özel harekat polisleri ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da arasında bulunduğu 19 kişi hakkında 765 sayılı TCK'nın "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek" suçlamasıyla açtığı davanın ilk duruşması 16 Nisan 2014'te Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Giriş Tarihi: 10.1.2014 17:58 Güncelleme Tarihi: 10.1.2014 17:58
Mahkemenin tensip zaptına göre, mahkeme, sanıklardan "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında, "üzerine atılı suçun niteliği ve savunmasının istinabe yöntemiyle de alınamayacak olması gözetilerek", yakalama emri çıkarılmasını kararlaştırdı.

Sanıklardan Alper Tekdemir ve Yusuf Yüksel hakkında, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin, soruşturma devam ederken çıkardığı 16 Eylül 2011 tarihli yakalama emrinin kaldırılarak, yeni yakalama emri düzenlenmesine karar veren mahkeme, sanıklardan Mehmet Kemal Ağar'ın avukatının "iddianamenin reddine" ilişkin talebini reddetti.

Sanıklardan eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın'ın tutukluluk halinin devamını kararlaştıran mahkeme, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın da arasında bulunduğu Ankara'daki 11 müşteki için duruşma gününü bildiren çağrı kağıdı çıkarılmasına, diğer şehirlerdeki müştekilerin şikayet, delil ve katılma taleplerinin sorulması için talimat yazılmasına karar verdi.

İddianamede "maktül" olarak geçen Tarık Ümit'in kızı Hande Ümit'in şikayet ve delillerinin tespiti için ise Almanya'daki adresine, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla istinabe evrakı gönderilmesi kararlaştırıldı.

İddianame

TMK'nın 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır'ın hazırladığı iddianame, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetlerini kapsıyor.

İddianamede "şüpheliler" Mehmet Kemal Ağar, İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven ve Muhsin Korman olarak gösteriliyor.

Sanıklar, 765 sayılı TCK'nın "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek ve adam öldürmeye iştirak"le suçlanıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Altındağ İlçe Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın'ın 1993'te öldürülmesine ilişkin Mehmet Kemal Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, eski özel harekat polisleri Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin ve Alper Tekdemir hakkında 765 sayılı TCK'nın "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek" suçundan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesine dava açmıştı. Davanın ilk celsesi önceki haftalarda görülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faili meçhul davası 16 Nisan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN