Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asya-Pasifik açılımı

Başbakan Erdoğan görüştüğü Singapurlu yetkililerden, Myanmar'da can kayıplarına yol açan Budist-Müslüman çatışmasına müdahil olarak, arabuluculuk yapmalarını istedi

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uzakdoğu seyahati kapsamında Japonya'dan sonra Singapur ve Malezya'da temaslarda bulundu. Erdoğan Singapur'daki görüşmeleri sırasında, muhataplarından, Myanmar'daki çatışmalarda arabuluculuk rolü yapmalarını istedi. Erdoğan Singapur'da Parlamento Başkanı Halimah Yacob, Başbakan Lee Hsien Long, Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam ile bir araya geldi, Başbakan Log tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Erdoğan, Singapur'da temaslarını tamamlamasının ardından THY'ye ait uçakla TSİ 13.20'de Malezya'ya hareket etti. Erdoğan'ın Singapur'daki görüşmeleri hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ziyaretin "dolu dolu geçtiğini" belirterek "Öncelikle terörle mücadele alanında bir mutabakat muhtırası imzalandı. Önemli olan şüphesiz bizim Singapur ile serbest ticaret anlaşmamızın bir an önce imzalanmasıdır. Onlar bu güçlü iradeye sahipler" dedi. Ziyarette, pek çok konunun görüşüldüğünü anlatan Arınç, şunları söyledi: "Bu konularda mutabık kalmadığımız hiçbir konu olmadı. En çok merak ettikleri konu, komşularımızda yaşanan gelişmeler. Suriye, Mısır, Afrika'da, orada meydana gelen olaylar, bunların Türkiye'ye yansıması, Suriye konusunun nasıl çözülebileceği, Mısır'daki gelişmelerin ne olduğu, Filistin-İsrail arasındaki ilişkilerin daha sıcak bir hale gelip gelmeyeceği gibi dünyayı çok ilgilendiren, Singapur'a çok uzak, Türkiye'nin doğrudan ilgili olduğu konularda bize sorular yönelttiler." Singapur'da farklı etnik grupların bulunduğunu, bunlardan özellikle Malaylar, Çinliler, Hintliler ve pek çok ırktan insanların yaşadığını anlatan Arınç, şunları kaydetti: "Bugün parlamento ziyaretinde gördük ki 4 tane resmi dil, parlamentoda konuşma dili olarak konuşulabiliyor. Parlamento Başkanı, başörtülü bir hanım parlamenter. Kendisi aynı zamanda Müslüman. 15 Müslüman milletvekilinin parlamentoda olduğunu söyledi. Farklı inançlara, etnik gruplara mensup olan kişiler dostluk barış içerisinde uzun yıllardır ülkelerini yönetebiliyor ve ülkelerini dünya liginde en üste çıkarabiliyorlar."

SICAK YAKLAŞTILAR

Başbakan Yardımcısı Arınç, ziyarette, Başbakan Erdoğan'ın Singapur'daki büyük dini özgürlüklere ve ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğunun Budist olduğuna dikkati çekerek, Myanmar'daki Müslümanlar ile Budistler arasındaki çatışmaları da gündeme getirdiğini anlattı. Arınç, "Sayın Başbakanımız, nüfusunun büyük çoğunluğunun Budist olmasını dikkate alarak Singapur'un, Myanmar'daki Budist-Müslüman çatışmasına müdahil olmalarını, oralardaki çatışmaların durması için gayret sarf etmelerini rica etti, 'Yani sizin pozisyonunuz çok daha güçlü olabilir noktasında.' Onlar da doğrudan müdahil olmasalar bile bu tarz çatışmaları arzu etmediklerini, Müslümanlar ve Budistler arasında kan dökülmemesi gerektiğini, bu konuda yapıcı çalışmalarda bulunacaklarını ifade ettiler." Erdoğan'a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, bakanlar, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile iş adamları ve gazeteciler eşlik ediyor.

ORKİDEYE, ERDOĞAN ÇİFTİNİN İSMİ VERİLDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Singapur'da, Botanik Parkı Orkide Bahçesi'ni gezdi. Bahçede orkidenin karışımından oluşturulan yeni bir tür olan mor renkli bir çiçeğe, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın ismi verildi. Çiçekle ilgili bilgi alan Başbakan Erdoğan ve Emine Erdoğan, daha sonra devlet büyüklerinin isimlerinin verildiği çiçek adlarının kayıtlarının yer aldığı defterde, "Dendrobifm Tayyip- Emine Erdoğan" adlı çiçekle ilgili sayfaları imzaladı. Eşi Emine Erdoğan ile bahçeyi gezen Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı bürokratlar da eşlik etti.

18 YIL ARADAN SONRA SİNGAPUR'A İLK ZİYARET
Erdoğan'ın Singapur ziyareti 18 yıl aradan sonra Başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret. Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen bilgide ziyaretin, ikili ilişkileri geliştirme vizyonunun arkasındaki siyasi destek ve iradenin açık bir göstergesi olduğu kaydedildi. Singapur'un, dünyada giderek merkezi konuma yerleşen Asya-Pasifik'te önemli bir işbirliği ortağı olarak görüldüğü, karşılıklı coğrafyalara açılan birer fırsat kapısı olduğu vurgulandı. Singapur'un Ankara Maslahatgüzarı Lorling Lee de, Türkiye ve Singapur'un yeniden birbirini tanıma sürecine girdiğine işaret ederek, hızlı gelişen bölgenin merkezindeki Singapur'un, Türkiye'nin Güneydoğu Asya açılımında sıçrama tahtası olabileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asya-Pasifik açılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN