Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay Mehmet Ali Şahin'inden bilgi istedi

Giriş Tarihi: 10.1.2014 15:55 Güncelleme Tarihi: 10.1.2014 15:56

Yargıtay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in bilgisine başvurdu. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, Şahin'den "Yargıtay'ın imamı" iddiasıyla ilgili sahip olduğu bilgileri istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in Yargıtay'daki bir davaya ilişkin "Yargıtay'ın İmamı" ifadelerinin ardından YARSAV tarafından yapılan suç duyurusuyla ilgili görevsizlik kararı vererek gönderdiği dosya Yargıtay'a ulaşmasının ardından Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nu harekete geçti. Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in 'Yargıtay'daki bir davaya ilişkin ifadeleri' üzerine, 'görevini kötüye kullanan yüksek yargıcın ve yasadışı örgüt yapılanmasının soruşturularak haklarında gerekli adli tahkikatın yapılıp kamu adına cezalandırılması' talebiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şahin'in Yargıtay'daki bir davaya ilişkin ifadelerinin ardından YARSAV'ın yaptığı suç duyurusunu, "görevsizlik" kararıyla Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in gündeme getirdiği iddianın ardından ön inceleme başlattı. Yargıtay'ın, Şahin'den iddiasıyla ilgili bildiklerini yazılı olarak bildirmesini istediği öğrenildi. Yargıtay, ön inceleme sonucunda iddiaları doğrulayacak somut kanıtlara ulaşırsa inceleme ve soruşturma aşamasına geçecek.

İMAM ARAŞTIRILACAK

Yargıtay Kanunu 46. maddesi uyarınca "Yargıtay'ın İmamı" iddialarına konu olan kişinin Yargıtay üyesi olması halinde olayı araştırmak üzere en kıdemli ceza dairesi üyesi atanacak. Kıdemli üye, araştırma yaparak ön raporunu hazırlayacak. Olayın ciddi bulunması halinde konuyla ilgili soruşturma açılması için yine Yargıtay üyeleri arasından bir muhakkik (soruşturmacı) belirlenecek. Kıdemli üye, araştırma yaparak ön raporunu hazırlayacak. Olayın ciddi bulunması halinde konuyla ilgili soruşturma açılması için yine Yargıtay üyeleri arasından bir muhakkik (soruşturmacı) belirlenecek. Muhakkik üye, şikayet konusuyla ilgili tüm delilleri toplayacak, isterse şikayetçiyi, tanığı dinleyecek ve olayın sübuta erip ermediğini araştıracak. Muhakkik üyenin raporuna göre, olayın gerçekleştiğine karar verilmesi durumunda Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplanacak. Şikayete konu olayın kişisel suç içermesi halinde dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunda incelenecek. Üyenin görevden kaynaklı bir suç işlendiği kanısına varılırsa şikayete konu üyeyle ilgili Yüce Divan yargılaması gündeme gelebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay Mehmet Ali Şahin'inden bilgi istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN