Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Kurulu sona erdi

Giriş Tarihi: 13.1.2014 18:48 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 20:07
Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Bülnet Arınç açıklamalarda bulundu.

İşte Arınç'ın açıklamalarından satır başları;

- Köy muhtarları ve mahalle muhtarlarına yapılan ödenekler yüzde yüz oranında arttırıldı.

- Yeniden yargılama konusu bugün gündemimizde yoktu. Bu konuda çalışanlar var sayın baro başkanımız gerekeni yapıyor.

- HSYK kanun tektlifi TBMM'de görüşülüyor, bunun içinde HSYK'nın içeriğini değiştiren bir kanun teklifidir evet ben bu görüşmelerin tartışmalı geçtiğini biliyorum. Kaldı ki bu görüntüler TBMM'de il defa görülmüyor. Bazıları bu görüşmeleri sabote etmek için elinden geleni yapıyor. Evet bize yakışmayan görüntüler, biz elimizden geleni yapmalıyız itirazımızı etmeliyiz ama CHP'ye burdan sesleniyorum; Siz komisyon üyesi olmayan kişilerle komisyonu bastığınız açıktır. Siz Zeyid Aslan'ı örnek gösterirseniz birileri de size Kamer Genç'i örnek gösterir.

Oradaki bulunanların büyük bir kısmını bir şeye karşılık vermek ya da görüşmelere devam etmek istediklerini görüyoruz.
Bir Tayvan Parlamentosundan Ukrayna parlamentosuna kadar benzer şeyleri görüyoruz ama biz TBMM'yiz örnek olmaz zorundayız.
İşi fiili saldırıya götürmek hiçbir zaman tasvip edemeyiz.

Bazıları uçan tekme atıyor, bazıları elinde ne varsa onu fırlatıyor. Ağızlarından çıkanları kulakları duymuyor. Bu görüntüler Meclis'e hiç yakışmıyor. İçerisinde dahil olan hiçbir milletvekiline de yakışmıyor. TBMM örnek olmalı, bir şeyi engellemek için kavga çıkarmak doğru değil. Kavgada kim rol oynadı bırakalım herkes kendi vicdanlarında karar versin. Ama orada bulunanların büyük bir kısmının ya bir şeye karşılık vermek üzere veya görüşmelerin en azından devamını sağlamak üzere bir tartışmanın içinde yer aldığını görüyoruz. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi'yiz. Örnek olmalıyız. İtirazlarımızı elbette yapmalıyız, ama bir şeyi engellemek için kavga çıkarmak hatta işi fiili saldırıya götürmek hiçbir zaman tasvip edilemez. O yüzden bu görüntülerin hoş olmadığını söylemek istiyorum.

Bugün tekli komisyona geldi başkan komisyonu toplandığında anayasaya aykırılık konusunu karara bağlamak zorundadır. "Bugün hava güzel ama anayasaya aykırı" gibi saçma sapan şeylerle gelirseniz işin ciddiyetini bozarsanız.

Sonra Cumhurbaşkanının önüne gidecek. Anayasa aykırı değilse imzalayacak. Cumhurbaşkanı düzenlemeleri Anayasaya aykırılık açısından denetlemektedir. Bununla da bitmiyor Anaysa Mahkemesi var. Bugünkü görüşmeler Sayın Cumhurbaşkanımızın isteği üzerine gerçekleşmiştir. Bu görüşmeler neticesinde ne olabilir? HSYK ile ilgili teklifin geri çekilmesi şu an söz konusu değil.

DERSHANELER KONUSU

Dershane konusu bu Bakanlar Kurulu'nda görüşülmedi. Çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Milli Eğitim Bakanı ile görüştüm, 'Bittiğinde açıklama yapacağım' dedi.

BAKANLARIN FEZLEKESİ

Bakanlarla ilgili fezlekelerin Adalet Bakanlığına geldiğini bizzat sayın Bozdağ söyledi. İncelemeleri yapıp gönderecekler. Oradaki fezleke sayısı bini aşmıştı onlara eklenecekler. Komisyona gelip iş fiiliyata dökülürse dokunulmazlıkların kaldırılması ancak gündeme gelebilir. Ne yapılabileceğini TBMM'ye geldikten sonra göreceğiz. Fezlekeler Adalet Bakanlığı'ndan henüz TBMM'ye intikal etmedi.

OHAL ÇALIŞMASI

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN "OLAĞANÜSTÜ HAL ÇALIŞMASI YAPILIYOR" AÇIKLAMASINA YANIT:

Bu kadar asparagas, bu kadar gerçekle ilgisi olmayan, tabiri caizse bir zarf atma hali kesinlikle doğru değil. Biz olağanüstü hali, hükümete geldikten sonra 20 sene devam eden olağanüstü hali 18 günde kaldırmış, bununla iftihar eden bir hükümetimiz. Terörle mücadele sırasında o kadar zor günler yaşadık ki, herkes olağanüstü hal ilan etmemizi tavsiye etti. Biz o zaman, "Hayır, hükümetimiz güçlüdür, bütün tedbirlerimizi aldık, bunun şartlarını kesinlikle kabul etmemiz mümkün değildir" dedik. Durup dururken nereden aklına geldi, Allah selamet versin.

MALİKİ'NİN PETROL TEPKİSİ

Kuzey Irak'taki petrollerin doğrudan başka bir ülke tarafından aktarılması ya da satılması konusunda, Irak anayasa gereğinde bir mutabakat sağlanması gerekiyor. Bu merkezi yönetim ile Kuzey Irak'taki yönetim arasında bir uzlaşmayla mümkün. Onlarla karşılıklı, gittiler geldiler. Son durumu bilmiyorum. Onlar bazı meseleleri merkezi yönetimle çözmek zorundalar. Bu konu üzerinde zannediyorum ki uzlaşırlar.

YARGITAY'DA KADROLAR DEĞİŞECEK Mİ?

- HSYK'dan sonra Yargıtay'ın kadro yapısı değiştirilecek iddiası soruldu

Bu saçmalıklara inanmayın lütfen. Birileri uyduruyor.

SAVCI ÖZ HAKKINDA İDDİALAR

Resmi makbuzla dubai seyahati var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN