Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köşk'ten çıkan BDP'den açıklama

Giriş Tarihi: 13.1.2014 21:29 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 21:30
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HSYK düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde görüştü.

Görüşmeden sonra Demirtaş, basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, HSYK düzenlemesinin antidemokratik olduğunu söyleyerek, "Anayasa değişikliği ile HSYK düzenlemesinin yeniden ele alınmasını, Anayasal düzeyde bir değişiklikle daha demokratik bir çerçevede yapılacak bir düzenlemeye destek vereceğimizi sayın Cumhurbaşkanı'na ilettik" dedi.

"ANAYASAL DÜZEYDE BİR DEĞİŞİKLİĞE DESTEK VERECEĞİZ"

Demirtaş, "HSYK düzenlemesine ilişkin komisyonda tartışılan 15 maddesi netleşmiş olan düzenlemenin antidemokratik olduğunu, Anayasaya aykırı olduğunu bu haliyle desteklememizin zaten mümkün olmayacağını, bu tasarının geri çekilmesi durdurulması ve mümkünse ortak bir komisyonla çözüm bulunması konusundaki görüşümüzü paylaştık. Şaibeli hale gelen meşruiyetleri tartışmalı hale gelen özel yetkili mahkemelerde yargılanan ve uzun tutuklu kalmış olması nedeniyle özgürlükleri, hakları gasp edilen herkesin bir an önce serbest kalacağı acil bir düzenleme ile birlikte HSYK tartışmasının yapılmasının daha doğru olacağını düşündük. Bu görüşümüzü sayın Cumhurbaşkanı ile görüştük. Kendisi sayın başbakan ile de görüşecek. Zannediyorum muhalefetin görüşlerini sayın Başbakana iletecek. Sonuçta ne çıkar bilmiyoruz ama biz parti olarak Anayasa değişikliği ile HSYK düzenlemesinin yeniden ele alınmasını, Anayasal düzeyde bir değişiklikle daha demokratik bir çerçevede yapılacak bir düzenlemeye destek vereceğimizi sayın Cumhurbaşkanı'na ilettik. İki önemli husus var tabii birincisi mevcut tasarının mutlaka durması ve geri çekilmesi. İkincisi, uzun tutukluğun son bulacağı, acil bir düzenlemenin yapılması gerekir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köşk'ten çıkan BDP'den açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN