'Bir ideoloji gitti bir ideoloji geldi'

Giriş Tarihi: 14.1.2014

Son HSYK değişikliğinin şikâyet edilen ideolojik yapılanmaya çözüm getirmediğini belirten Adalet Bakanı Bozdağ "bir mensubiyetten başka bir mensubiyete intikal oldu" dedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Adalet Komisyonu'nda milletvekillerinin HSYK teklifiyle ilgili soru ve eleştirilerini yanıtlarken, daha önce yapılan son düzenmenin, sadece bir ideolojinin başka bir ideolojiyle yer değiştirmesi sonucunu doğurduğunu söyledi. Milletvekillerinin zaman zaman Yüce Divan ile ilgili ifadeler kullandığını anlatan Bozdağ, "Türkiye'nin tarihinde Meclis'ten çıkarılan kanundan dolayı Yüce Divan'da yargılanmış birini hatırlamıyorum. Biz doğru bir iş yapıyoruz" dedi.

'BİZİM NİYETİMİZ BU DEĞİLDİ'
HSYK ile ilgili geçmişteki düzenlemenin 'yargı ideolojilerin, bir grubun, mensubiyetin esiri olmasın' düşüncesiyle yapıldığını belirten Bozdağ "Yasaya, herkesin bir oy kullanmasını koymuştuk. Amacımız herkes bu Kurul'da olsun, her renk olsun, ekipleşme olmasın, uzlaşma olsun. Bizim niyetimiz bu ama ortaya çıkan durum; bir mensubiyetten başka bir mensubiyete intikal oldu. Bir ideolojiden başka bir ideolojiye geçti. Biz bu yapıyı gördük" diye konuştu.

'SÖZLERİMİ ÇARPITMAYIN'
Bu arada, Adalet Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında CHP'li Süheyl Batum, Bozdağ'ın "HSYK'yı bir mensubiyetten aldık, diğerine verdik" dediğini söyleyince komisyon gerildi. Bozdağ, "Açıklamaları çarpıtmayın. Ben aldık verdik demedim. Gözümün içine baka baka yalan söylemeyin" diye itiraz etti. Batum, "İkisi arasında fark yok" deyince Bozdağ, "Çok fark var. Siz de biliyorsunuz" yanıtını verdi. Bozdağ, 'İstanbul merkezli operasyona yargı engeli getirildiği' iddialarına, "Başbakan'ın ya da Adalet Bakanı'nın herhangi bir soruşturmanın durdurulması talimatı söz konusu değil" diyerek yanıt verdi. Bozdağ, 3 PKK'lı kadının Paris'te öldürülmesiyle ilgili son iddialarla ilgili olarak ise,"MİT ya da diğer birimlerin isminin bu olaya karıştırılması iftira kampanyasıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bir ideoloji gitti bir ideoloji geldi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN