Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güç, ancak milletten geliyorsa meşrudur'

Giriş Tarihi: 14.1.2014

6'ncı Büyükelçiler Konferansı'nın açılışında konuşan Davutoğlu, "Görünmez koalisyonlar ya da süren vesayet anlayışı, yürütme etkinliğini yok eder" dedi

"Güçlü Demokrasi, Dinamik Ekonomi, Etkin Diplomasi" teması ile bu yıl 6'ncısı düzenlenen Büyükelçiler Konferansı dün Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açılış konuşması ile başladı. Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Madani'nin de katılacağı ve Türkiye'nin yurtdışı misyonlarında görev yapan büyükelçilerin bir araya geldiği konferansın ikinci ayağı Adana-Mersin'de devam edecek. Davutoğlu açılış konuşmasında şu mesajları verdi:
* 3Y İLE SAVAŞIYORUZ: Başbakan, AK Parti'nin kuruluşundan itibaren "Yasaklar, Yolsuzluk ve Yoksulluk" ile mücadele ediyor. Tüm yasaklara karşı savaş açtık. Türkiye bundan sonra da her türlü yasağa karşı mücadele eden bir ülke pozisyonunu koruyacaktır.
* HER TAŞ YERİNE OTURSUN: Eğer bir güç milletin denetiminde ve milletten kaynaklanmışsa meşrudur. Bunun dışında hiçbir güç kullanımı meşru kılınamaz. Gücün meşru kılınması dışında kullanımının da meşru sınırlar içinde olmasının temel ölçüsünü belirleyecek olan anayasal sınırlardır. Burada da güçler ayrılığı prensibi doğru tanımlanmak durumundadır. Yasama, yürütme, yargı arasındaki ilişkiler, her taş kendi yerinde olduğu zaman doğru bir zemine oturur anlayışıyla tanımlanmak durumundadır.
* ONURLU DİPLOMASi: (Suriye politikası eleştirilerine) İnsan onuru eğer bütün siyasetin, düşüncenin ve sosyal hayatın temeliyse insan onuru adına Suriye'de keskin nişancılarla, toplarla, Scud füzeleriyle, hava bombardımanıyla, kimyasal silahlarla yok edilmeye çalışılan bir halkın yanında durmak mı insanlık onuruna uygun, bu insanlık suçlarını işleyen rejimin yanında durmak mı?
* MİLOSEVİÇ'İ SAVUNANLAR ŞİMDİ BİZİ ELEŞTİRİYOR: Türkiye'de bazı köşe yazarları, eski Yugoslavya Devlet Başkanı Miloseviç'le mülakat yapıp, İzzetbegoviç'i İslam radikalisti ilan etti. O köşe yazarları hâlâ yazıyorlar ve hâlâ bizi eleştiriyorlar ama açsınlar o yazdıkları yazıyı okusunlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güç, ancak milletten geliyorsa meşrudur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN