Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da HSYK trafiği

Bozdağ, HSYK için anayasa değişikliğinde formül arayışını sürdürerek CHP, MHP ve BDP gruplarını ziyaret etti. Görüşmelerde CHP temkinliyken, MHP olumsuz, BDP ise destekleyiciydi

Hükümet, Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri süren HSYK yasa teklifiyle ilgili muhalefetle görüşme trafiği yürüttü. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, dün CHP ve MHP grup başkanvekillerini ziyaret etti. Bozdağ partilere Anayasa'nın HSYK ile ilgili 159'uncu maddesi üzerinde bir metin oluşturmaları ve bunun yasalaşması hususunda AK Parti'nin her türlü işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

ORTAK KOMİSYON TEKLİFİ

Bozdağ ve Canikli önce CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem İnce ile görüştü. Bozdağ, anayasa değişikliği önerisinin kabul görmesi halinde, ortak komisyon kurulabileceğini, oluşacak mutabakata uyacaklarını söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin tutumunu "İki koşulumuz olduğunu söyledik. Yolsuzluk dosyaları kapatılmayacak. İki; mevcut teklif geri çekilecek" diyerek açıkladı. CHP yasa teklifini MYK'da değerlendirecek. Hükümet, CHP'nin kararına göre teklif konusunda kararını verecek. CHP'de ağırlıklı görüş 'bir anayasa değişikliği sürecinin sonuç vermeyeceği' yönünde. MHP ziyaretinde ise Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın 'şu aşamada bir değişikliğe sıcak bakmadıkları' yanıtını verdiği öğrenildi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de "HSYK'nın bürokratik ve vesayetçi durumu kabul edilemez" dedi. Bu arada, Komisyon'da görüşülen HSYK düzenlemesinin 27. maddesinde önergeyle değişiklik yapılarak; hakim ve savcılarla ilgili soruşturmaya yer olmadığına ilişkin karara Adalet Bakanı'nın 'olur' verme şartı getirildi. Adalet Bakanı Bozdağ, Kurul'un görev alanıyla ilgili çıkarabileceği anayasa ve yasalara aykırı yönetmelik ve genelgelere yargı yolunun açıldığını söyledi.

'HUKUK DEVLETİNE AYKIRI'
Öte yandan, Yargıtay Başkanı Ali Alkan dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. HSYK teklifi ile ilgili Yargıtay'ın kaygılarını aktaran Alkan, hukuka aykırı olduğunu belirtti. Alkan'ın Köşk'e çıkışı öncesinde toplanan Yargıtay Başkanlar Kurulu'nda basın açıklaması yapılması değerlendirildi. Ancak Köşk ziyaretinin daha uygun olacağı görüşü benimsendi.

FEZLEKELER TBMM'YE GİDECEK
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın CHP ziyaretinde, anamuhalefet partisi 17 Aralık operasyonunda ismi geçen 4 bakanla ilgili fezlekelerin TBMM'ye getirilmesini istedi. Bozdağ da fezlekelerin Adalet Bakanlığı'nda olduğunu, incelemelerin devam ettiğini, dosyaların toplam 1300 sayfa olduğunu ve TBMM'ye sevk edeceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da HSYK trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN