Hedef bu kez İHH

El Kaide'ye yönelik 6 ilde operasyon düzenlendi. Ancak operasyonda İHH'nın Kilis ofisi ve Kayseri yöneticilerinin evleri arandı. Kilis'teki operasyondan vali ve emniyet müdürünün habersiz olması gözleri paralel devlete çevirdi

Van Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 6 ilde El Kaide'ye yönelik olduğu iddiasıyla düzenlenen operasyonlarla İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) Kilis şubesine de baskın yapıldı, Kayseri'de İHH görevlileri gözaltına alındı. Operasyonun Kilis ayağının vali ve emniyet müdüründen habersiz yapıldığı ortaya çıkınca, şube müdürü görevden alındı. Van merkezli yürütülen soruşturma kapsamında, Van Terörle Mücadele Şube (TEM) polislerinin koordinesinde, İstanbul, Kilis, Adana, Şanlıurfa ve Kayseri'de belirlenen adreslere baskınlar yapıldı. İddiaya göre operasyonlarda toplam 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, El Kaide'nin Suriye'deki ayağına savaşçı, silah ve gıda yardımında bulunduğu iddia edildi. İstanbul'da Küçükçekmece, Fatih ve Bağcılar ilçelerinde yapılan baskınlarda örgütün sözde İstanbul Eyalet Sorumlu yardımcısının da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan birinin Hizbullah davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hacı Bayuncuk'un oğlu Halis Bayuncuk olduğu öğrenildi.

İHH ŞUBESİNE BASKIN
Operasyonun Kilis ayağında, İHH Şubesi'nde arama yapıldı. Van'dan gelen polislerin koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Yaşar Aktürk Mahallesi'ndeki büroya baskın yaptı. İki saat süren arama sonunda İHH çalışanı İ.İ. gözaltına alındı, 10 bilgisayar emniyete götürüldü. Bilgisayarlar daha sonra iade edildi. Polisin, aynı binada faaliyet gösteren Katar Kızılayı irtibat bürosunda da arama yaptığı öğrenildi. Baskın ve operasyonlardan, vali ve emniyet müdürünün haberi olmadığı kaydedildi. Aynı dakikalarda vakfın Kayseri şubesinin yöneticileri Recep Çamdalı ve Ö.F.A.'nın evlerine baskın yapıldı. Çamdanlı gözaltına alındı, diğer şüphelinin ise Umre'de olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınanlar hava yoluyla Van'a götürüldü.

'BASKIN BİR ALGI ÇALIŞMASI'
İHH
İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, İHH şubesine yönelik baskınla ilgili basın toplantısı düzenledi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım'ın Kuveyt'te, Suriye'ye yardım toplantısında olduğuna dikkat çeken Kutluay, "Suriye'ye en çok yardımı yapan kuruluşuz. Bu bazılarını rahatsız ediyor. Bazı savcılar hakkımızda dosya hazırlayıp bizi tehdit etmeye çalıştı" dedi. Operasyonun El Kaide ile ilgili olduğunu ancak arama emrinin bir personel üzerine olduğunu belirten Kutluay, "Personele yapılan işlem, evinden değil kurum üzerinden yapılıyor. Şahsın evi aranmıyor" dedi. Mavi Marmara ile birçok olayı deşifre ettiklerini, İsrail'in maşalığını yapan paralel yapıların İHH nezdinde Türkiye halkına operasyon yapma hedefinde olduğunu kaydeden Kutluay şöyle konuştu: "Kirli bir operasyon yürütülüyor. Olayların İsrail Başbakanı'nın 'İHH bizim için en büyük tehlike' demesiyle başlaması, Hatay'da TIR'la yapamadıklarını, Kilis ofisimizi hukuksuz şekilde basarak yürütmeye çalışıyorlar. Amaç 'İHH'nın El Kaide bağlantısı var diyerek, ilişkilendirmeye çalışmak." Kutluay, operasyonun arkasında Gülen Cemaati'nin olup olmadığı sorusunu "Adı belli. Yani içindeki yapıları veya orayı kullanan yapılar olabilir. Bize hep o taraftan doğru gelen bir saldırı var. Bu konuda Başbakanımızın açıklamaları var" diye yanıtladı. Van'da faaliyet gösteren 30 sivil toplum örgütü de, İHH'yı hedef alan operasyona ortak açıklamayla tepki gösterdi.

KRİTİK KARARA ÖDÜL MUHALEFETE SÜRGÜN
Ergenekon
, Balyoz, Poyrazköy, Odatv soruşturmalarında dinleme, arama, el koyma, tutuklama gibi kararları veren hâkim ve savcılar terfi aldı. Kararlara muhalefet eden, tutuklama kararı vermeyenler ise pasifize edilip çoçuk ve sulh mahkemelerine atandı.
ÖDÜL VERİLENLER: Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Cihan Kansız Özel Yetkili Savcı iken İstanbul Başsavcı Vekilliği'ne atandı. Balyoz'da duruşma savcı Savaş Kırbaş, karar çıktıktan sonra, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atandı. Hasan Hüseyin Özese, üye hâkimken başkanlığa atandı.
SÜRGÜN EDİLENLER: Hâkim Oktay Kuban, Ergenekon ve Balyoz'da tutuklama ve telefonlarının dinlenmesi taleplerini reddetti. Ergenekon iddianamelerinin savcılıklara iadesini istedi. Ağır cezadan Eskişehir Çocuk Mahkemesi'nde görevlendirdi. Köksal Şengün, Mahkeme Başkanı olarak Ergenekon'a bakarken Bolu'ya atandı. Zafer Başkurt önce Gebze Hakimliği'ne atandı, emekli olduktan sonra meslekten ihraç edildi.

MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI
Kilis'te İHH Şubesi'ne Kilis Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğin bilgisi dışında yapılan baskının ardından görev değişikliği yaşandı. Terörle Mücadele Şube Müdürü Devlet Çıngı, Çocuk Şube Müdürlüğü'ne atandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef bu kez İHH
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN