Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kontenjan modeli

Giriş Tarihi: 15.1.2014
HSYK'nın yapısını değiştiren anayasa değişiklik önerisinin detayları ortaya çıkmaya başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Mustafa Şentop, parlamentoda bazı gazeteciler ile sohbet etti. Şentop, üzerinde uzlaşmaya hazır oldukları modeli şöyle anlattı:
HSYK, Hâkimler ve Savcılar olmak üzere iki kurula ayrılacak.
Kurullara üye seçimini Meclis yapacak. İktidar ve muhalefete kontenjan ayrılacak. İktidarın üyelerini iktidar, muhalefetin üyeleri için ise muhalefet aday gösterecek. Örneğin, kurulun 10 üyeden oluşmasına karar verilmişse 6 üye iktidar, 4 üye de muhalefet kontenjanı için ayrılacak. Muhalefete ayrılan kontenjan da güçlerine göre üç partiye dağıtılacak. *Partiler adaylarını Meclis Başkanlığına bildirecek ya da isteyen hakim ve savcılara aday olma hakkı verilecek. Adaylar için Meclis'te komisyon kurulacak.
Üye seçiminin basit mi yoksa salt çoğunlukla mı olacağı tartışması devam ediyor. Muhalefet 367 oyla üye seçiminin yapılmasını istiyor ancak buna AK Parti karşı çıkıyor. AK Parti, 367 oyla seçimin Meclis'i tıkayacağını düşünüyor.
AK Parti, Adalet Bakanı'nın kurulda kalmasını ve oy kullanmasında kararlı. Adalet Bakanlığı Müsteşarı'nın da Savcılar Kurulu başkanı olabileceği belirtiliyor. Şentop, AK Parti'nin, kurullara Cumhurbaşkanı, yüksek yargı organları ve Meclis olmak üzere üç kaynaktan üye seçilmesine daha sıcak baktığını belirterek, "Ancak muhalefet buna sıcak bakmadı. Onlar RTÜK benzeri bir modele daha sıcak baktıkları için bu öneriyi gündeme getirdik" dedi. "Meclis'in Hakimler ve Savcılar kurullarına üye seçmesi yargıyı siyasallaştırmaz mı" sorusuna ise Şentop "Hayır. Bugün de siyasal değil mi zaten" yanıtı verdi.

VENEDİK KOMİSYONU UYARDI
Avrupa Konseyi'nin anayasa danışma organı ve Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Venedik Komisyonu, hükümete "HSYK konusunda hızlı kararlar almaması ve uygulamaması yönünde" uyarıda bulundu. Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, yazılı açıklamasında "Milletlerarası standartlara ve Türkiye Anayasası'na uyumluluğu dikkatlice tetkik edilmeden ve teyit edilmeden bu alanda adımlar atılmamalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kontenjan modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN