Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhtar-imam organ bağışı için Ankara'da

Giriş Tarihi: 15.1.2014

Din görevlileri, mahalli idare temsilcilerinin katıldığı organ bağışı projesinde konuşan Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu, "2013'te 860 vatandaş organ bulamadığı için hayatını kaybetti" dedi

Türkiye'nin 81 ilinin muhtar ve imamları dün Sağlık Bakanlığı'nın daveti üzerine Ankara'da bir araya geldi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun halkın bilinçlendirilmesi ve teşvik edilmesi için özel önem verdiği toplantıda muhtarlar ve imamlara organ bağışının önemi anlatıldı. 2013'te 860 kişinin organ bulunamadığı için hayatını kaybettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, organ bağışı konusunda imam ve muhtarlardan destek istedi. Türkiye'de 60 bin diyaliz, 19 bin böbrek, 2 bin civarında da karaciğer nakli bekleyen hastanın bulunduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, "Ben de 8 yıl önce tüm organlarımı bağışladım. Bu konuyu önemsiyorum. Bu dünyadan göçtükten sonra geriye bırakabileceğim en büyük miras" dedi.

İLİK BANKASI, TÜRKÖK PROJESİ İHALESİ
Bakanlık olarak, organ bağışında beyin ölümü gerçekleştikten sonraki süreç konusunda toplumun aklında en ufak bir tereddüdün, eksikliğin kalmasını istemediklerini kaydeden Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Organ bağışı, evinde ölmüş vatandaşımızdan alınan organ değildir. Yoğun bakımda tedavi görürken, beyin ölümü gerçekleşmiş olan insandan alınan bağıştır. Beyin ölümünün gerçekleştiği kararı da uzman hekimler tarafından verilmektedir. Öğretmen, imam, muhtar ve toplumda kanaat önderleri konumundaki olanların hemen hepsinin bu sürece katkı sunmaları önemli. Sağlıklı bir birey olarak yaşadığımız zenginliği; hasta olup da hayata tutunabilmenin yalnız bir organa bağlı olduğu insanlara da ümit ışığı olabilmeyi toplumumuzdan talep ediyoruz. Organ naklindeki tıbbı tecrübemiz anlamında dünya standartlarıyla yarışabilen bir ülkeyiz." Türk Kızılayı ile birlikte yapılacak Türkök projesinin kendileri için önemli olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu sözlerini "2014 yılı içinde çok önemli projelerimizi hayata geçireceğiz. Bunlardan biri de Türkök. Yüzen hastane ihalesiyle ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki ay çıkıyoruz ve 3 yıl içinde tamamlayacağız. Türkök projesinin ihalesini 7 Ocak'ta yaptık. Olağanüstü bir sorun, itiraz olmaz ise nisanda uygulamaya geçilecek. Bu sayede kemik iliği donör bankamızı güçlendireceğiz. Türk Kızılayı ile birlikte kan ürünlerinden, plazma üretimi ile ilgili ihale sürecini başlattık. Teknik konuları çözdükten sonra bunun adımını da atacağız. Türkiye'de 1-1.5 milyon kan bağışçımız var. Kan ürünlerini üreten ülke olmayı hedefliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhtar-imam organ bağışı için Ankara'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN