Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anayasayla değişsin'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yapısında değişiklikle ilgili anayasa değişikliği olmasını daha doğru bulduğunu belirterek, "Değişikliğin AB kriterleri çerçevesinde olmasını arzu ederim. Zaten mevcut çalışmalar da bu yöndedir" dedi.

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yapısında değişiklikle ilgili anayasa değişikliği olmasını daha doğru bulduğunu belirterek, "Değişikliğin AB kriterleri çerçevesinde olmasını arzu ederim. Zaten mevcut çalışmalar da bu yöndedir" dedi. Gül, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifi ile ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti:
POZİTİF PSİKOLOJİ: İktidar ve muhalefetin işbirliği ile bu konu eğer neticeye ulaştırılırsa, çözülürse karşı karşıya kaldığımız problem, bu sadece bu problemin çözümü değil, bütün Türkiye'de çok pozitif bir psikoloji oluşturur ve demokratik sistem içinde her şeyin hal olduğunu içeride ve dışarıda gösteririz.
TEK SORUN ÜYE SEÇİMİ: TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki çalışmaları da inceledim. HSYK ile ilgili tıkanıklığın oradaki üyelerin seçimi ile ilgili noktada kaldığını gördüm. Nasıl bir HSYK olması konusunda partiler arasında bir ayrılık yok. Tıkanıklığı gördüğüm için böyle bir çalışmaya girdim. Eğer, ümidim olmasa, olmayacak duaya amin demek için bir araya gelinmez. Görüşmelerimde bir siyasi parti dışında partiler bu konuda işbirliği yapabileceklerini belirtti. Aşılamayacak bir konu yok, bence.
BİR-İKİ GÜNE NETİCİYE VARILIR: Seçimin nasıl olabileceğine dair Avrupa ülkelerinden birçok örnek var. Bir neticeye varılır diye düşünüyorum. Bu herhalde bir iki gün içinde belli olacak bir husustur.
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ DOĞRU BULUYORUM: Ümit ederim ki bu köklü şekilde çözülür. Bir anayasa değişikliği olmasını ben daha doğru buluyorum.

'SEÇİM' SORUSUNA 'ERKEN' YANITINI VERDİ
Slovenya Ulusal Televizyonu'ndan bir muhabirin yaşanan gelişmelerin "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibiniz kim olacak? Başbakan Erdoğan mı olacak sizce?" sorusuna Abdullah Gül, "Demokratik nizam içinde çeşitli farklı görüşler, düşünceler olabilir. Bunlar ülkelerin istikrarını bozmaz. Yani merak edilecek çok fazla şey yok. Biraz Türkiye'deki siyasetin çok daha geleneklerimizden gelen alışkanlığının ortaya çıkmasıdır, bugünlerde olup bitenler. Böyle görmekte fayda var diye düşünüyorum" diye karşılık verdi. Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili soruya cevap vermek için erken olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anayasayla değişsin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN