Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dün yasaldı bugün skandal

17 Aralık sonrası dinleme tutanaklarını çarşaf çarşaf yayınlayan bazı gazeteler, Fethullah Gülen'in ilişkilerini gösteren ses kayıtları ortaya çıkınca yasaya sığındılar

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Fethullah Gülen'in Türkiye'deki operasyonlara dönük yönlendirmeleriyle ilgili medyaya sızan telefon görüşmeleri hakkında yazılanlar kamuoyunu hayrete düşürdü. Bazı gazeteler 17 ve 25 Aralık operasyonlarında soruşturmanın gizliliğine rağmen her türlü telefon görüşmeleri, fotoğraflar ve şüpheli bilgileri günlerce yayınladı. Gülen'in iş dünyasıyla bağlantılarının, devlet içindeki yapılarla ilgili değerlendirmelerinin yer aldığı ses kayıtlarından tek kelime bahsetmeyen Zaman ve Bugün, konuyu "telekulak skandalı" diye yorumladı. Doğan Grubu gazeteleri ve Habertürk'de kayıtları sayfalarına taşımadı. Gazetelerin 17 Aralık sonrası ve Gülen ses kayıtlarıyla ilgili bazı örnekler şöyle:
Zaman, 20 Aralık'ta Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Arslan'ın eşi Gülbahar Arslan'la yaptığı özel görüşmeleri dahi yayınladı. "Delilleri karartma ve kaçma ihtimali operasyonu öne aldırdı" başlıklı haberde gizli kalması gereken tüm tapeler yer aldı.
Zaman, 22 Aralık'taysa 6'ncı sayfasında Reza Zarrab ile Barış Güler arasındaki görüşmelerin tapelerini ve polisin çektiği fotoğrafları yayınladı.
Zaman, 25 Aralık'ta da bir bakan ile oğlu arasındaki görüşmeleri tüm detaylarıyla yayınladı.
Bugün, 19 Aralık'taki haberinde soruşturmada adı geçenleri peşinen suçlu ilan eden tapeleri yayınladı.
Hürriyet'in dünkü sayısında da Gülen'in telefon konuşmaları tek satır yer almadı. 19 Aralık'taysa sürmanşetinden verdiği "Savcıdaki fotoğraflar" adlı haberinde şüphelilerin tüm takip fotoğraflarını yayınladı. 24 Aralık'taysa "Kaçabiliyorsan kaç" başlıklı haberde tapeler kesin ifadelerle yayınlandı.
Milliyet de 19 Aralık'ta polislerin çektiği baskın fotoğraflarını, Arslan'ın eşiyle telefon görüşmelerine yer verdi.
Vatan da diğerlerinden aşağı kalmadı. Polisin verdiği fotoğrafları tapeleri yayınladı.
Ses kaydında Habertürk'ün sahibi Turgay Ciner'in "Aleyhine bir şey çıkartmam" dediğini bir adamı Gülen'e aktarıyor. Habertürk de ses kayıtlarına hiç yer vermedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dün yasaldı bugün skandal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN