Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi Parkı soruşturmasında takipsizlik kararı

Giriş Tarihi: 16.1.2014 19:37
Taksim Gezi Parkı olayları sırasında gözaltına alınan 74 kişi hakkında yürütülen bir soruşturmada, bu kişilerin 71'i hakkında "delil yetersizliği", 3'ü hakkında ise "demokratik haklarını kullandıkları" gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Arslan tarafından, Gezi Parkı olayları sırasında 31 Mayıs 2013'te Taksim civarında gözaltına alınan 74 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma kapsamında ifade veren şüphelilerden birinin, "basın açıklamasını dinlemeye gittiği" yönünde beyanda bulunduğu, 2 kişinin de "demokratik tepkimizi göstermek için Gezi Parkı'na gittik" dedikleri belirtilirken, savcılık "delil bulunmadığı" gerekçesiyle diğer 71 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

Olaylar sırasında elde edilen görüntülere göre takipsizlik kararı verilen bu kişilerin ellerinde süt, Türk kahvesi, poşet ve ekmek gibi malzemeler olduğunu belirten savcılık, bunların delil olamayacağını değerlendirdi.

Diğer 3 şüpheli hakkında da "demokratik haklarını kullandıkları ve saldırgan eylemlerde bulunduklarına ilişkin delil bulunmadığı" gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

Kararda, soruşturmada delil olarak beyanları bulunan 3 kişiyle ilgili, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Fransa ve Türkiye aleyhine verdiği kararlar, örnek gösterildi.

Savcı Hüseyin Arslan, daha önce sanatçı Mehmet Ali Alabora'ya yönelik soruşturmada da takipsizlik kararı vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi Parkı soruşturmasında takipsizlik kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN