Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milletvekili Özak'a hakaret davasında karar

AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafız Özak'a sosyal medyada kullandıkları ifadelerle hakaret ettikleri öne sürülen iki sanık. bin 500'er lira para cezasına çarptırıldı.

Giriş Tarihi: 16.1.2014 19:23
AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafız Özak'a sosyal medyada kullandıkları ifadelerle hakaret ettikleri öne sürülen iki sanık bin 500'er lira para cezasına çarptırıldı.

Trabzon 1. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Taner Yavruoğlu ve Güçlü Kanoğlu ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanıkların avukatı Gökay Kalay, yazılı savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek, müvekkillerinin sosyal medyada kullandıkları beyanların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilip beraatlarına karar verilmesini istedi.

Son sözleri sorulan her iki sanık ise avukatlarının savunmalarına katıldıklarını ve ekleyecek bir ifadeleri bulunmadığını söyleyerek, beraatlarını talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme de Yavruoğlu ve Kanoğlu'nu, milletvekili Özak'a hakaret ettikleri gerekçesiyle önce bin 500'er lira para cezasına çarptırdı. Mahkeme, sabıkasız oluşları, duruşmalardaki iyi halleri ve yeniden suç işlemeyecekleri kanaati ile Yavruoğlu ve Kanoğlu hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, sanıkların 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına da hükmetti.

Buna göre, Yavruoğlu ve Kanoğlu, 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlemezse haklarındaki dava düşecek, aksi takdirde mahkemenin kararı doğrultusunda cezalarını çekecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletvekili Özak'a hakaret davasında karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN