Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ananas Cumhuriyeti kuralım demediler'

İmam hatip etkinliğinde konuşan Başbakan Erdoğan, birçok hayırseverin, gönül dostunun bu okullara hizmet ettiğini belirterek "Onlar uluslararası şebekelere maşalık edelim, Ananas Cumhuriyeti kuralım derdinde olmadı" dedi

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği ve Üsküdar Belediyesi tarafından Burhan Felek Spor Salonu'nda dün düzenlenen "İmam Hatip 100 Yıllık Hikaye" adlı programa katıldı. 60 ülkeden öğrencinin mehter konseri verdiği etkinlikte konuşan Erdoğan özetle şöyle dedi:
SİNSİ VİRÜS OLMADIK: Çok zulme uğradınız ama sabrettiniz. Hiçbir zaman hüzünlenmedik. Hiçbir zaman yeise, ümitsizliğe kapılmadık. Karamsar olmadık, merhametlilerin en merhametlisinden ümidimizi asla kesmedik. Kaderin üstünde mutlaka bir kader vardır dedik. Direndik, mücadele ettik; hiçbir şey yapamadığımız zamanlarda seccadelerimize sığındık, ellerimizi göğe açıp dualarla yol arkadaşlığı yaptık. Biz sabırsızlardan olmadık. Tahammülsüzlerden olmadık. Bütün tahriklere rağmen, eline silah alanlardan, şiddeti bir çözüm yolu olarak görenlerden olmadık. Yerin üstü varken, siyaset varken, meşru mücadele yöntemleri varken, yerin altını tercih edenlerden, gizlenenlerden, sinsi bir virüs gibi bünyeyi işgal etmeye çalışanlardan olmadık. Milletimizle bağımızı, milletimizle irtibatımızı hiçbir zaman koparmadık.
KENDİ MİLLETİNE ŞİDDET: Üstat Necip Fazıl diyor ya; öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya...Üstat Necip Fazıl'ın, dilimizden hiç düşmeyen bu anlamlı dizesinden, garip ya da parya kelimelerini değil; öz yurt ve öz vatan kelimelerini öne çıkaracağız. Burası bizim öz yurdumuzdur, öz vatanımızdır. Biz, kendi vatanında, kendi toprağında, kendi milletine karşı şiddete tevessül edenlerden asla olmayız, bunu asla onaylamayız. Biz, kendi öz yurdunda, kendi öz vatanında, siyaset yolları açıkken, yerin üzerinde güneşle yürümek varken, yerin altını, tedbiri, takıyyeyi, maskeleri, kisveleri tercih edenlerden olmadık ve olmayacağız. Şunu herkesin bilmesini istiyorum: Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir.
RÜZGÂRA GÖRE YÖN DEĞİŞTİRMEYİZ: Bize gelen emir son derece açıktır: "Festakim kema umirt" Emredildiğin gibi dosdoğru ol. Ancak doğru olursan kazanırsın. Ancak dik durursan başarırsın. Rüzgara göre eğilen, rüzgara yön değiştiren, kalıba göre şekil alan, ilke tanımayan, çizgi tanımayan, ahlak ve edep tanımayan hiçbir mücadele zafer kazanamaz, başarı sağlayamaz, menzile ulaşamaz. İşte biz böyle bir mücadelenin, böyle bir mücadele geleneğinin içinden geliyoruz. Hak mücadelesini, millet mücadelesini, Yeni Türkiye mücadelesini, İmam Hatip Okulları mücadelesini işte böyle meşru, böyle ilkeli bir zeminde verdik ve veriyoruz. Bu meşruiyet zemininden Allah'ın izniyle hiç ayrılmayacağız. Milletten ve milletin öz değerlerinden asla uzaklaşmayacağız.
MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA TUZAK KURMAZ: Şunu unutmayacağız: "El müslimü men selimel-müslimûne min lisanihi ve yedihi" Müslüman o kimsedir ki onun dilinden ve elinden tüm Müslümanlar emindir, salimdir. Müslüman Müslüman'a tuzak kuramaz. Bırakın Müslaman'a tuzak kurmasını, başka insanlara da tuzak kuramaz. Bileceğiz ki bu insan kul mudur, bunun da yanlışları vardır, hatası vardır. Cumhurbaşkanın da hatası vardır, Tayyip Erdoğan'ın da hatası vardır, Meclis Başkanı'nın da hatası vardır. Hiçbir bir insan layüsel, sorgulanamaz değildir. Hepimiz sorgulanabileceğimizi bilmemiz lazım. Onun için kendimizi gözden geçirmeye mecburuz. Biz yetimin hakkına el uzatanlara hoşgörü göstermeyiz. Harama el uzatanlardan olmadık. Ama yetmez, harama el uzatılmasına izin vermeyiz, göz yummayız. Bunun karşısında sessiz kalmayız.
ANANAS CUMHURİYETİ: Nice hayırseverler, nice yürekli gönül dostları sizin için hizmet ettiler. Geceleri biz yurtta yatarken İlim Yayma Cemiyeti Vakfı Başkanı Yusuf amcamız üstü açılanların üstünü örterdi. Bunlar unutulamaz, onları rahmetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun. Bu milletin fertleri, inanın, sizin için gece gündüz dualar ettiler. Sizin için, millet için, ülke için karşılık beklemeden fedakarca mücadele ettiler. İktidar peşinde olmadılar. Para peşinde hiç olmadılar. Şöhret peşinde olmadılar. Örgüt kuralım demediler. Paralel devlet kuralım demediler. Saadet zinciri oluşturalım demediler. Hükümetler kurup hükümetler yıkalım, istediğimizi düşürüp, istediğimizi yüceltelim demediler. Uluslararası şebekelere maşalık yapalım demediler. Sermaye yönetelim, devlet içinde devlet olalım demediler. Ananas cumhuriyeti kuralım demediler. Onların bir tek dertleri vardı: Milletin değerlerini, ülkenin değerlerini, kutsalları öğreten, imanlı, inançlı gençler yetiştiren imam hatip okulları ayakta dursun istediler. Hiçbir zaman öne çıkma dertleri olmadı. İsimsiz birer kahraman olarak geldiler, vazifelerini sessizce yaptılar, vakarla terki dünya ettiler.
HER GECENİN SABAHI VAR
: İşte gençler, bu çizgiden şaşmayacağız. Unutmayın... Her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Her kışın baharı vardır.

'Evlatlıktan reddederim'
"Son zamanlarda evlatlarımla ilgili olarak ana muhalefetin yaptığı çamur atma propagandaları, bunu çok açık net söylüyorum, benim evlatlarımdan bir tanesi böyle bir yolsuzluğa karışsın bir saniye yanımda tutmam, evlatlıktan reddederim. Bu kadar açık konuşuyorum. Kalkıp evlatlarımın sosyal faaliyetleri üzerinde kendileriyle alakası olmayan, kalkıp da mensubu olduğu vakıflarla ilgili yaptıkları çalışmadan rahatsız olan, bu ana muhalefet lideri önce kendisi aynaya baksın, aynaya. Bunların geçmişi karanlık. Bunların genel müdürlük yaptıkları zamanda bu millet bunların yolsuzluğu sebebiyle gidecek hastane bulamıyordu, ilacını alamıyordu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ananas Cumhuriyeti kuralım demediler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN