Zekeriya Öz'e suç duyurusu

17 Aralık Operasyonu'nun ardından Emniyet'e gelen Zekeriya Öz'ün, şüphelilere yöneltilecek soruları istediği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 19.1.2014 10:17 Güncelleme Tarihi: 19.1.2014 10:49
Emniyet, 'yetkisi olmadan soruları aldığı gerekçesi' ile Öz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yetkisi olmadığı halde soruları almış... Türkiye, 17 Aralık sabahına İstanbul merkezi büyük bir depremle uyanmış; aralarında bakan çocukları, üst düzey bürokratlar ve işadamlarının bulunduğu 80 kişi gözaltına alınmıştı. Eski İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı ile Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan gizli olarak yürütülen operasyonlarda birçok soru işareti oluşmuş, akabinde ise derin operasyonu yürüten polis ve savcılar görevden alınmıştı.


SORULAR TUTANAKLA VERİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Zekeriya Öz, operasyonun hemen ardından 18 Aralık'ta, ansızın İstanbul Emniyeti'ne gelerek gözaltına alınan şahısların sorgusunun yapıldığı Organize ve Mali Şube Müdürlüklerini basmıştı. İddiaya göre; Savcı Öz, polislerden şüphelilere yöneltilecek soruları talep etti. Emniyet yetkilileri ise soruları vermemek için direndi. Öz'ün baskısı üzerine soruların bir kopyası tutanak altına alınarak teslim edildi.


EMNİYET HEMEN HAREKETE GEÇTİ

Zekeriya Öz'ün soruları baskıyla alması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. Emniyet, gizli yürütülen soruşturma dosyasına "operasyonu yürüten savcı dışında kimsenin bakamayacağı gerekçesi" ile Zekeriya Öz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zekeriya Öz'e suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN