Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 21.1.2014 18:46 Güncelleme Tarihi: 21.1.2014 19:26
Başbakan Erdoğan, Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz ile görüşme sonrası ortak açıklama yaptı. Erdoğan konuşmasında Kıbrıs konusuna da değindi ve askerin çekilmesi teklifi hakkında, "Böyle bir teklifi duymadık, duymuyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Avrupa Parlamentosu Başkanı ile yaptığı görüşmede birçok konuyu ele aldıklarını ve çok samimi görüşme gerçekleştirdiklerini anlattı.

Erdoğan, Türkiye ile ilgili bazı yanlış bilgiler olduğunu bunları düzeltmeye çalıştığını anlattı.

Cenevre 2 konferansının başlamak üzere olduğunu ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bu konferansa katılacağını anlatan Erdoğan, 55 bin fotoğrafın dünyaya dağıtıldığını, Suriye konusunda gerekli adımların bu konferansta atılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, demokrasiye olan güven dolayısıyla AB'nin olumlu tavır beklediklerini anlatırken Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını, Kıbrıs konusunda da sağduyulu bir adımı beklediklerini anlattı.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, HSYK konusunda Avrupa'dan gelen önerileri de değerlendirdiklerini ve bu değerlendirme doğrultusunda teklifin hazırlandığını söyledi.

AB Başkanı Martin Schulz yargı konusunun AB ülkeleri için çok önemli olduğunu bu konunun o nedenle önemli olduğunu belirtirken Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların kendisini son derece etkilediğini söyledi.

Erdoğan, "AB 51 yıldır kapıda bekletiyor. Netice alana kadar bekleyeceğiz ama netice alamazsak başka alternatifler aramak durumundayız. Türkiye kendi kararını almak durumundadır. Şu anda doğru istikametteyiz. Bloke edilen fasıllar kaldırılırsa bizim AB ile yoğunlaşarak çalışmalarımız önem kazanır.

Schulz: Çok hassas bir konu. Başbakan ile yaptığımız konuşmada bunu çok açık şekilde ifade ettik. Parlamento Türkiye'den şunu bekliyor: Hukukun üstünlüğü korunmalı ve hukukun üstünlüğü hiçbir şekilde değişmemeli. Türkiye erklerin bağımsızlığına müdahale etmemeli.
Mesajın net bir şekilde alındığını düşünüyorum.

Başbakan Erdoğan kendi görüşlerini belirtti. Ve benim edindiğim şey Türkiye parlamentosu çok ciddi şekilde durumu ele alıyor.

İlerleme raporunda Türkiye'nin Parlamentodaki görüşler de ciddi şekilde değerlendirilecektir.

Başbakan Erdoğan: Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Bundan taviz vermemiştir. Yasama organı ise yasal düzenlemeleri yapar. Bunu yaparken de dünyada hangi kurumlar nasıl düzenlenmiştir.

HSYK Avrupa'da standardı olmayan bir kurum. Bir standardı yoktur.

Türkiye'de de HSYK'nın şu anki yapısı, içinde yasama organı bazı yanlışların düzeltilmesi konusunda bir adım atmıştır.

Komisyonda görüşmek suretiyle Genel Kurul'da da görüşülmesinin ardından yasalaşması suretiyle

Schulz: Siz ve hükümet üyeleri yargının bağımsızlığı ile ilgili sorular karşılığında şaşırmamalısınız. Bu sadece Türkiye'de değil AB üyesi ülkelerde de gündeme gelen bir konu. Yargının bağımsızlığı politik bir konu aslında. Bu sadece Türkiye ile ilgili bir komu değil.

Biz yargının bağımsızlığı ile ilgili kaygılarımız dile getiriyoruz.

Başbakan ile her konuda aynı fikirde olmasak da kendisinin düşüncelerini açık şekilde dile getirmesini takdirle karşılıyorum.

"NETİCEYİ NEREDE ALIRSAK ORAYA ADIM ATARIZ"

Erdoğan: Bizim için her şey gündemde AB bizi 51 yıldır kapıda bekletiyor. Biz neticeyi nerede alacaksak adımlarımızı orada atarız.
Ama şu anki görüşmelerimi doğru istikamette. Ümit ederim ki fasıllar bloke edilmez.

Görüşmelerimi neticesinde olumlu adımlar atılırsa bizim AB'ye yoğunlaşarak adımlar atmamız önem kazanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN