'Ne yapacağımı yasa çıkınca görürsünüz'

Giriş Tarihi: 21.1.2014

Cumhurbaşkanı Gül, HSYK yasa teklifi çalışmalarında TBMM Genel Kurulu'nda değişiklikler olabileceğini belirterek, "HSYK yasası çıksın ne yapacağımı göreceksiniz" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapan Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili'yi resmi törenle karşıladı. İki cumhurbaşkanı görüşmeler sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Gül gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

GENEL KURUL'DA DEĞİŞEBİLİR

HSYK ile ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin girişimi hatırlatılan Gül, "HSYK teklifi bu şekilde yasalaşırsa veto edecek misiniz?" sorusuna, şu yanıtı verdi: "Geçen haftaki çabalarımızı biliyorsunuz, bir Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi için uğraştım. Aslında buradaki esas amaç sadece yargı çerçevesinde tartıştığımız bir konunun Anayasa ile halledilmesi değil, aynı zamanda Türkiye'de sıkıntı olduğunda iktidar ve muhalefetin iş birliği ile de bir konunun çözülebildiğinin gösterilmesine çok önem veriyordum. Bu büyük bir moral olurdu, ama maalesef gerçekleşmedi, gördüğüm kadarıyla. Şimdi yasanın nasıl çıkacağına bakmak lazım. Hala Genel Kurul'da değiştirilebilecek imkânlar vardır. Önce bir yasa çıksın o zaman ne yapacağımı göreceksiniz."

HİLMİOĞLU'NUN AFFI

Gül, Ergenekon davasından tutuklu ve kanser olan eski rektör Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun affedilip edilmeyeceğine ilişkin soruya "Dosyalarının bir an önce önüme gelmesini arzu ediyorum, ki ben de o zaman üstüme düşeni yapayım. Bu konunun hızlandırılmasıyla ilgili, çalışmaların titiz yapılmasıyla ilgili talimatlarım oldu" yanıtı verdi.

"TANAP ORTAK PROJEMİZ"
Gürcistan ve Türkiye arasında yeni projelerin sorulması üzerine ise Gül, "Türk şirketlerinin baraj yapma ve HES projeleri var. Yine bizim yaptığımız bir yeni iletişim hattıyla Gürcistan'ın elektriği Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya satılabilecek hale geldi. Bir de tabii TANAP projesi Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçecek. Bu da çok büyük bir proje, hepimizin ortak projesi olacak" diye karşılık verdi.

MARGVELASHVİLİ: İLİŞKİLER MÜKEMMEL
Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili, iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu söyledi. Margvelashvili, iki ülke arasındaki enerji ve ulaştırma projelerinin tüm Avrasya'ya yeni imkânlar getirdiğini aktardı. Margvelashvili, Türkiye'nin, ülkesinin toprak bütünlüğü konusunda hassas davrandığını belirterek "Umarım başka komşularımız da örnek alır" dedi.

ÇANKAYA'DA SALDIRI
"Akli dengesinin yerinde olmadığı ve ekonomik zorluk yaşadığı" için yardım istemek üzere Cumhurbaşkanlığı'na gelen Berat D. adlı kadın, bekleme salonunda, Gürcistan Devlet Başkanlığı Basın Ofisi Başdanışmanı Sophiko Jajanishvili'ye saldırdı. Gazeteciler ve görevliler, Berat D.'yi zorlukla Jajanishvili'den ayırdı. Jajanishvili şikâyetçi olmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ne yapacağımı yasa çıkınca görürsünüz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN