Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'ye Suriye mesajı: Artık bir adım atın

Başbakan, Brüksel'de dünya ve AB'yi Suriye'deki vahşet konusunda harekete geçmeye çağırdı. Erdoğan, "Esad giderse kim gelir, sorusundan bıktık. Kim gelecek, halk iradesi gelecek" dedi

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Brüksel temasları çerçevesinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından 3'lü basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, burada şiddetin fotoğraflarıyla bir kez daha kanıtlanan Suriye'deki vahşete değindi. Erdoğan, 911 kilometre sınırı olan bir ülke olarak Suriye'de gündeme gelen olayların Türkiye'yi ciddi manada rahatsız ettiğini belirterek, "Hele hele dün televizyonlara düşen 55 bin fotoğraf karesinin özetlendiği o görüntüler bir insanlık vahşetinin, bir katliamın, bir soykırımın ne denli ağır olduğunu, gerçekten sorumluluk mevkisinde olan bizleri ciddi manada rahatsız etmiştir" dedi. Bu noktada yarın (bugün) yapılacak Cenevre 2 toplantısını çok önemsediğini ifade eden Erdoğan, "Artık burada insanlığın bir harekete geçmesinin ve Suriye'deki bu gelişmeler karşısında atılması gereken adımları artık bir an beklemeden atmasının gereğini ben de Brüksel'den tekrar hatırlatmak istiyorum" diye konuştu. Erdoğan, "Esad giderse kim gelecek sorusundan bıktık. Kim gelecek halk iradesi gelecek" dedi. Şu anda Türkiye'nin 700 bin sığınmacıyı misafir ettiğini hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Bunu bir insani vecibe olarak yerine getiriyoruz ve şu ana kadar 2 milyar doları aşkın bir harcamamız olmuştur ve bunu durdurmaya da niyetimiz yok. Maalesef bize şu ana kadar uluslararası camiadan gelen destek 130 milyon dolar civarındadır. Bu da duyarlılığın ne durumda olduğunu göstermesi açısından çok önemli." Erdoğan, "Cenevre 2" toplantısının beklentilerin aksine olumlu neticeler vermesi temennisinde ve dileğinde olduğunu belirterek Birleşmiş Milletler (BM) camiasının özellikle de BM Güvenlik Konseyi'nin çok daha kararlı ve tutarlı adım atmasını beklediğini ifade etti.

"CENEVRE 2, SES VER!"
Başbakan Erdoğan, önceki akşam Brüksel'e indiğinde kendisini karşılayan vatandaşlara yaptığı konuşmada da 55 bin fotoğraf karesi ile ilgili konuştu. Erdoğan "Az önce dünya, birçok televizyon kanalından Suriye'deki vahşeti izledi. On binlerce insanın, şu ana kadar 150 bin insanın 7'den 70'e kadınıyla, erkeğiyle nasıl öldürüldüklerini izlediler. Ey dünya, 150 bin insanın öldürüldüğü Suriye'ye karşı acaba sessiz mi kalacağız? 'Cenevre-2 ses ver' demek zorundayız. 'Cenevre-2 Suriye'deki bu insanlık katliamına karşı ses ver' diyoruz. Zira ufacık yavruların nasıl öldürüldüğü bu fotoğraflarda gösteriliyor" dedi.

DAVUTOĞLU: SESSİZ KALMAK MÜMKÜN DEĞİL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anadolu Ajansı'nın yayınladığı fotoğrafların psikolojik ortamı çok etkilediğini, söyledi. Davutoğlu, "Bu fotoğrafları görüp de etkilenmemek, etkilenip de sessiz kalmak mümkün değil. Ortada sadece bir insanlık suçu yok aynı zamanda bir hukuki durum var" dedi. Davutoğlu, Esad'ın savaş suçu nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne getirilmesinin "bir olasılık değil olması gereken" olduğunu belirtti. Fotoğrafların, "Cenevre 2" toplantısı üzerinde etki yaratacağını kaydeden Davutoğlu, "Beşşar Esad'ın ve rejiminin hâlâ Suriye'ye istikrar getirebileceğini ve Suriye halkının rızasını alabileceğini düşünenler ve bu yönde diplomasi yürütenler için bu fotoğraflar bir kez daha uyarıcı olacaktır diye ümit ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'ye Suriye mesajı: Artık bir adım atın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN