Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yargı İmamı'nın adı mühürlü zarfta

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, bir dosyayı Gülen'den görüş almak için Pensilvanya'ya gönderdiğini iddia ettiği "Yargı İmamı"nın ismini mühürlü zarfta Yargıtay'a gönderdi

Giriş Tarihi: 22.1.2014
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in Yargıtay'daki bir dosyanın, "yargı imamı" olarak bilinen kişi tarafından görüş sorulmak üzere Pensilvanya'ya gönderildiğini açıklamasının ardından, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcılık, suç duyurusuyla ilgili görevsizlik kararı vererek dosyayı Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'na göndermişti. Yargıtay da Şahin'e yazı göndererek, konuyla ilgili varsa bilgi ve belgeleri Yargıtay Başkanlığı'na yazılı olarak iletmesi istenmişti.

İLK TOPLANTIDA
Şahin, iddialara konu Yargıtay üyesine ilişkin ismin de yer aldığı mektubunu Yargıtay'a mühürlü bir zarfla gönderdi. Konu, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun ilk toplantısında ele alınacak. Toplantı sonrasında gerek görülürse iddialara konu kişinin Yargıtay üyesi olması nedeniyle olayı araştırmak üzere en kıdemli ceza dairesi üyesi atanacak. Kıdemli üye, araştırma yaparak ön raporunu hazırlayacak. Olayın ciddi bulunması halinde konuyla ilgili soruşturma açılması için yine Yargıtay üyeleri arasından bir muhakkik (soruşturmacı) ile belirlenecek. Muhakkik üye, şikâyet konusuyla ilgili tüm delilleri toplayacak, isterse şikayetçiyi, tanığı dinleyecek ve olayın sübuta erip ermediğini araştıracak. Muhakkik üyenin raporuna göre, olayın gerçekleştiğine karar verilmesi durumunda ise Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplanacak. Şikâyete konu olayın kişisel suç içermesi halinde de dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda incelenecek. Görevden kaynaklı bir suç işlendiği kanısına varılırsa şikayete konu üyeyle ilgili Yüce Divan yargılaması gündeme gelebilecek.

'YANGIN ÇIKARMAK İSTEYENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin 13 büyükşehirin ilçe başkan adaylarını açıkladığı toplantıda, devlet içindeki paralel yapıyı işaret ederek "Eve hırsız girdi iddiasıyla evde yangın çıkarmak isteyenler var. Bunlara izin vermeyeceğiz. 30 Mart yangın çıkartmak isteyen, ülkede istikrarı bozmak isteyenlere milletimizin vereceği çok çarpıcı bir cevap olacaktır" dedi.

'İMAM'CEZA DAİRESİNDEN
SABAH Mehmet Ali Şahin'in "Yargı İmamı" olduğunu söylediği üyenin profili ve iddiaların kaynağı hakkında bilgilere ulaştı. Alınan bilgiye göre Şahin, Yargıtay'a gönderdiği 3 sayfalık yazısında bir üyenin ismini açık olarak verdi. Üyenin, Yargıtay'a Anayasa referandumundan sonra yeni atandığı ve ceza dairelerinden birinde görev yaptığı kaydedildi. Şahin'in iddiasında yer alan dosyanın, üyenin görev yaptığı Daire'de olmadığı belirtiliyor. Kaynaklar üyenin Fethullan Gülen'in görüşünü aldığı dosyanın bir işadamının ceza davası olduğunu belirtti. Kaynaklar, bu işadamının Mehmet Emin Karamehmet olduğu iddialarını yalanlamadı. Alınan bilgiye göre Şahin, iddialarına dayanak olarak bir avukatın kendisine anlatımlarına dayandı. Şahin, yazısında ismini Yargıtay'a da bildirmediği avukatın kendisini ziyarete gelerek iddiaları detaylarıyla aktardığını bildirdi ve "Araştırma yapılırsa bu kişinin ABD'ye gittiği ortaya çıkacaktır" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yargı İmamı'nın adı mühürlü zarfta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN