'Yürütme ve yasamayı yargı yok farz edemez'

Giriş Tarihi: 22.1.2014

Erdoğan "Yargı, bağımsızlık derken tarafsızlıktan saparsa sıkıntı doğar. Yasamayı ve yürütmeyi yok farz ederek sorumsuz olursa hukuk devleti olmaz" vurgusu yaptı

Başbakan Tayyip Erdoğan, 17 Aralık sonrası gelişen süreç için Avrupa Birliği'nin (AB) kalbinde net mesajlar verdi. Hükümet olarak, demokratik devletten yana olduklarını ifade eden Erdoğan, "Bize bazı tavsiyeler oldu. Gerekli değişikler komisyonda yapıldı" dedi. Brüksel temasları çerçevesinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından 3'lü basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
SORUNUMUZ YARGI TARAFSIZLIĞI: Kuvvetler ayrılığı noktasında demokratik ülkelerin sorunu yoktur. Kuvvetler ayrılığına hassastırlar, inanırlar. Hukukun üstünlüğü noktasında bir problem yoktur. Yargının bağımsızlığı derken eğer tarafsızlıktan saparsa ciddi sıkıntılar doğar. Belli esaslara bağlamak yasamanın görevidir. Yasamayı ve yürütmeyi yok farz ederek sorumsuz olursa o ülke yargı devleti olur demokratik olmaz. Biz demokratik ülkeden yanayız. Halkın iradesinin üstünde güç yoktur. Bunun tecelli ettiği yer parlamentodur. Düzenleme göreviyle mükelleftir. Medya üzerinden iletişiminden çok ikili görüşmelerimizle bakanlarla yapmamız daha isabetli olacaktır.
HSYK KONUSU: Bize bazı tavsiyeler oldu. Gerekli değişikler komisyonda yapıldı.
FASILLAR İÇİN İRADE VAR: Fasıllar noktasında sırada 23 ve 24. fasıllar var. Enerji ve güvenlik fasılları var. Bunlarla ilgili adımlar birbiri ardınca gelecektir. Ortak iradenin oluştuğunu görmek bizleri memnun etti.
TAHKİKAT BAKANLIĞI YOK: (Yeni düzenleme ile tahkikatların adalet bakanına bağlanacağı sorusu üzerine) Tahkikat bakanlığı gibi bir bakanlığın kurulması söz konusu değil. İletişimdeki sıkıntı dezenformasyona neden oluyor. Kuvvetler ayrılığı noktasında kimsenin şüphesi olamaz. Kuvvetlerin birbirine müdahalesi de olamaz. Olursa orası demokratik ülkesi olmaz. Yasamanın görevi bellidir onu yapar. Yargının da bellidir. Yargının belirlenen çalışma alanı dışına çıkması olamaz. Bazı çıkar çevreleri rahatsız olabilir, kulp olabilir fitne fesat içine girebilirler. Ülkemizle ilgili olumsuz girişimler vardır. Güvene dayalı olarak görüştük.
ORTAK ÇIKARLARDA MUTABAKA T: Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin ilerletilmesi yolunda samimi çaba ve gayret içinde olduk, olmaya devam ediyoruz. Türkiye olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu ve yükümlülüğü yerine getirme gayreti içinde olduk. Bu iyi niyetli çabalarımıza rağmen Avrupa Birliği sürecimizde 3.5 yıllık durgunluk oldu. Son gelişmeler Avrupa Birliği ilişkilerinde canlanmaya işaret ediyor. Bundan memnunuz.

BARROSO: ERDOĞAN GÜVENCE VERDİ
Manuel Barroso Türkiye'de yaşanan yargı krizi ile ilgili Erdoğan'a sorularını sorduklarını ve çok samimi cevaplar aldıklarını ifade ederken, "Türkiye yalnız değildir" dedi. 17 Aralık süreci ve HSYK düzenlemesi konusunda endişe duyduklarını ancak Erdoğan'ın samimi olarak güvence verdiğini ifade eden Barroso, "İlişkilerimiz sürmektedir. Türkiye bu demokratikleşme reformlarına da devam edecektir. Türkiye bu konuda yalnız değildir. Size destek vermeye hazırız" ifadelerini kullandı. AB Konseyi Başkanı Rompuy da HSYK düzenlemesi konusunda, "Türkiye'nin iç meselesi. Siyasi analiz yapma durumunda değiliz. Mevzuatı değerlendiririz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yürütme ve yasamayı yargı yok farz edemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN