Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkalı Gümrüğü'nde operasyon: 35 gözaltı

İstanbul'daki Halkalı Gümrüğü'nde 30 milyon $'lık haksız kazanç iddiasıyla gözaltına alınanlar arasında işadamları ile muayene memurları da var

İstanbul Halkalı Gümrük Müdürlüğü'ne kaçakçılık ve usulsüzlük iddiasıyla dün gerçekleştirilen operasyonda, 20 muayene memuru ve tekstilci işadamlarının da aralarında bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Operasyonu, İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Kaçak İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri 6 aylık takip sonucu düzenledi. Bilgilendirilen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, operasyon için talimat verdi. İddiaya göre; ekipler Çin'den gelen tekstil ürünlerinin Halkalı Gümrüğü'nden vergisi düşük farklı ürün olarak gösterilip sokulduğunu belirledi. Şebeke, Halkalı Gümrüğü'nde görevli gümrük muayene memurlarına aynı ürünü 100 defa muayene ettirdi ancak daha sonra vergisi düşük farklı ürünleri yurda soktu. Şebeke, bu yöntemle vergisi yüksek tekstil ürünlerini kaçak olarak geçirdi. 30 milyon dolarlık haksız kazanç elde etti.

TEKSTİL İŞİ YAPIYORLAR

Operasyonda, 25 muayene memurundan 20'si ve aralarında Türkiye'nin en büyük ve ünlü tekstil şirketi sahibi işadamlarının da bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Yüksek olan vergi oranları düşük gösterilen 70 konteyner tekstil ürününe el kondu. Gözaltına alınan ve İstanbul Gümrük Baş Müdürlüğü'nde sorguya alınan şüpheliler, ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkalı Gümrüğü'nde operasyon: 35 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN