Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bedelli' sonraki torbaya girebilir

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yeni bir torba yasa getireceklerini belirterek, bedelli askerlik konusunu Genelkurmay'a soracaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 24.1.2014
TBMM Milli Savunma Komisyonu, Askerlik Yasası ve bazı yasalarda değişiklik yapan tasarıyı görüşerek kabul etti. Yılmaz, bedelli askerlik konusunun ise Genelkurmay Başkanlığı'na sorulacağını söyledi. CHP Yasa tasarısının görüşmeleri sırasında, bedelli askerliğin de tasarıya eklenmesi için önerge verdi. Bu önerge kabul edilmezken, Bakan Yılmaz bedelli konusunda kapıyı tamamen kapatmadı. Bakan Yılmaz, "70 bin başvuru oldu, hedefine ulaştı. Hala talep var ama bu talebi ihtiyaç sahibine de sormak lazım. Buradan kaç asker çekilecek. Bir torba yasa daha getireceğiz. O yasaya kadar Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşünü alırız" dedi. Yılmaz, sözkonusu torba kanunun nisanda geleceğini ifade etti.

GÖREVİ VEREN MAKAM İZİN VERECEK

Komisyonun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, görev suçlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığını ifade etti. Görevi, görevi verenin belirlediğini anımsatan Yılmaz, "Bir suçla ilgili, MİT olayında var, Başbakan'dan izin alınması lazım. Silahlı Kuvvetler mensuplarımız hakkında eğer bir soruşturma yapılacaksa bu göreviyle ilgili değil mi diye, görevi veren makama -bu Başbakan, bakan da olabilir- bunlardan izin alınması gerekir doğrultusunda bir çalışma başlatıldı" dedi. Muhalefetin, son kararı Başbakan'ın vermesini eleştirdiğinin anımsatılması üzerine Yılmaz, "Hiçbir sıkıntı yok" karşılığını verdi.

TASARI NE GETİRİYOR?
TBMM Milli Savunma Komisyonu, Askerlik Yasası ve bazı yasalarda değişiklik yapan tasarıyla kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanı Yüce Divan'da yargılanacak. Bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında ise İçişleri Bakanı karar verecek. YAŞ'ta kuvvet komutanlarının da bekleme süresi uzatılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bedelli' sonraki torbaya girebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN