HSYK Yasa Teklifi'ne kavga sonrası mola

Giriş Tarihi: 24.1.2014

TBMM Genel Kurulu'nda bu defa yumruklar konuştu. AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ı yumrukladı. Saral kınama cezası alırken, HSYK Yasa Teklifi'nin görüşmeleri bugüne kaldı. Meclis'te yaşanan kavga sonrası görüşmelere verilen uzun aranın ardından kürsüye gelen Meclis Başkanvekili Sadık Yakut BDP'nin seçim barajına ilişkin grup önerisini oylattı ve kabul edilmediğini duyurdu. Sonrasında grup başkanvekilleri söz alarak sükûnet çağrısı yaptı. Sadık Yakut, Saral'a kınama cezası verilmesi gerektiğini belirterek, İçtüzük 63'üncü maddesi gereği savunma yapmak isteyip istemediğini sordu. Savunma talebi olmayınca Saral'a kınama cezası verilmesini Genel Kurul'da oylattı. Oylama sonucunda kınama cezası kabul edildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile AK Parti grup başvekillerinin ve bazı milletvekillerinin "kabul" oyu kullandığı görüldü. Bugün 14.00'te toplanacak olan Genel Kurul'da grup önerileri getirilmeyecek ve doğrudan HSYK'nın görüşülmesine devam edilecek. Öte yandan kavganın ardından CHP Grup başkanvekilleri Muharrem İnce ve Engin Altay, 40 kadar CHP milletvekili ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Meclis'te can güvenliklerinin olmadığını ifade eden İnce, "Eşkıya dağda değil Meclis'te. Bunlar eşkıya, milletvekili, milletin temsilcisi değil. Bu eşkıyalığa sebep olan birinci kişi Cemil Çiçek'tir" diye konuştu.

'DURMAK YOK YOLA DEVAM'
Bu arada, HSYK düzenlemesinin geri çekileceğine ilişkin iddia Meclis kulisini hareketlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Durmak yok yola devam" diyerek yasanın görüşülmeye devam edeceği mesajını verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise "Çekilme söz konusu değil, devam ediyoruz" dedi.

GENEL KURUL'DA YUMRUKLAR KONUŞTU
TBMM Genel Kurulu'nda BDP'nin seçim barajına ilişkin önerisi görüşürken Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın gösterdiği Başbakan Erdoğan fotoğrafı tartışmaya neden oldu. Tansiyonun yükseldiği bir anda AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral'ın, üç kez yüzüne yumruk vurduğu CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ın gözünün altında açılma oluştu. Önce TBMM revirine daha sonra da Güven Hastanesi'ne götürülen Tezcan, tedavisinin ardından 3 gün iş göremezlik raporu alarak taburcu oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK Yasa Teklifi'ne kavga sonrası mola
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN