Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşler'den "Kozmik Oda" yanıtı

Giriş Tarihi: 24.1.2014 10:03 Güncelleme Tarihi: 24.1.2014 11:07

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 25 Ağustos 2004 tarihli ve 481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararının Türk Silahlı Kuvvetlerinin "Kozmik Odası'ndan sızıp sızmadığı hususunda Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde bir bilgi bulunmadığını bildirdi.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, soru önergesinde 25 Ağustos 2004 tarihli MGK'da alınan kararlarının kamuoyunda tartışıldığını belirterek, "Söz konusu MGK belgesinin, Kozmik Oda'dan sızdığı doğru mudur?" diye sordu.

Soru önergesini Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, eski Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Muammer Türker'in bilgi notuyla yanıtladı.

GİZLİLİK KARARINA İŞARET ETTİ

"Bülent Arınç'a suikast iddiası soruşturmasında hangi sonuçlara ulaşılmıştır?" sorusuna İşler, Adalet Bakanlığı tarafından daha önce de yanıt verildiğini belirterek "Soru önergesinde konu edilen olayla ilgili yürütülen soruşturma derdest olup, dosyada gizlilik kararı bulunduğu; Anayasanın 9. maddesindeki, yargı yetkisinin Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağı;138. maddesindeki, hakimlerin görevlerinde bağımsız oldukları, hiçbir organ, makam,merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceği; genelge gönderemeyeceği; tavsiye ve telkinde bulunamayacağı; görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamayacağı, görüşme yapılamayacağı veya herhangi bir beyanda bulunulamayacağı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 157. maddesindeki soruşturma evresindeki usul işlemlerinin gizli olduğu yönündeki amir hükümleri dikkate alınarak, soru önergesine konu edilen ve halen derdest olduğu anlaşılan soruşturmaya ilişkin hususlara cevap verilmesine yasal imkan görülmemiştir" yanıtını verdi.

"Söz konusu MGK belgesinin, Kozmik Oda'dan sızdığı doğru mudur? Devlet güvenliğine ilişkin belgeler nasıl ortalıkta dolaşabilmektedir?" sorularını da İşler, MGK Genel Sekreteri Muammer Türker'in bilgi notuyla yanıtladı. İşler, 25 Ağustos 2004 tarihli ve 481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararının Türk Silahlı Kuvvetlerinin "Kozmik Odası'ndan sızıp sızmadığı hususunda Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde bir bilgi bulunmadığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşler'den "Kozmik Oda" yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN