Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimşek: Siyasete batanlar bizden değildir

Risale-i Nur hareketinin entelektüel ve bağımsız kalemlerinden biri olan Araştırmacı-Yazar Ümit Şimşek, 17 Aralık yargı darbesini SABAH’a değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 24.1.2014 15:04 Güncelleme Tarihi: 24.1.2014 15:16
17 Aralık operasyonunun ardından Gülen Cemaati'nin siyasete müdahalesi ve paralel devlet iddiaları Nurculuk hareketinin önemli isimleri arasında da tartışma konusu oldu. Kamuoyuna bir açıklama yapan Bediüzzaman Said Nursi'nin 5 talebesinin ardından yazdığı makalelerle Gülen Cemaati'ni eleştiren Risale-i Nur hareketinin entelektüel ve bağımsız ismi Yazar Ümit Şimşek, Sabah'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Geçmişten bugüne Nurculuk hareketinin geçirdiği evreleri değerlendiren Şimşek, bu akımın bir "iman" hareketi olduğunu söyledi. Fethullah Gülen'in ana akım Nurculuk hareketinden koptuktan sonra hızla bir değişim geçirdiğinin altını çizen Ümit Şimşek, AK Parti-Cemaat kavgası ile başlayan tartışmalara Nurculuk hareketinden içinden bir isim olarak dikkat çekici cevaplar verdi.

DEVLETİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞMAK RİSALE-İ NUR HAREKETİ'NE AYKIRIDIR!

-Nurculuk hareketi ile Gülen Cemaati hangi meselelerde ayrılıyor. Aradaki fark nedir?

Bediüzzüman'ın en ehemniyetle üzerinde durduğu konu şudur: "Biz iman cereyanıyız, siyasi bir cemiyet değiliz. İman hizmeti vermekten başka hiçbir amacımız yoktur. Bunu yaparken de hiçbir tarafgirlik gütmeyiz. Herkese mutlak bir şekilde iman hizmeti vermek esastır." Siyasi bir gaye gütmek. Siyasi cereyanlardan birinin karşısında olmak, diğerini tutmak, kadrolaşmak, devlete nüfuz etmek, birtakım mevkiler elde etmek, iktidara gelmek gibi şeyler, bunlar kendi başına kötü şeyler değildir belki ama, Risale-i Nur cereyanı içinde katiyetle yeri olmayan hareketlerdir. Onun için bu tür bir hareket tarzını gördüğümüz yerde Risale-i Nur hizmetinden sözetmemiz doğru olmaz.

İŞTE O AÇIKLAMALAR

KÜLLİYATI DA KENDİ RUHLARINA BÜRÜNDÜRÜYORLAR

-Gülen hareketinin Risale-i Nur Küllitanı sadeleştirmesi diğer Nurcu grupları oldukça rahatsız etti. Bu mesele neden bu kadar önemli?

Bu hadise başından itibaren baktığımız incelediğimiz takdirde açıkça görülecektir ki Risale-i Nur'u sadeleştirelim de herkes anlasın gayesinden çok Risale-i Nur'u etkisizleştirme hareketidir. Bu cemaat Risale-i Nur'u okuduğu zaman da Risale-i Nur gibi anlamak değil, kendi renklerine büründürme şeklinde bir gaye takip etmişlerdir. Hatta Risale-i Nurları bir yana bırakın Hz. Peygamberi dahi ya devre dışı bırakmak veya kendi renklerine boyamak şeklinde teşessübleri uzun zamandır herkesin gözünün cereyan etmektedir.

Mesela bir Hızır Aleyhisselam kıssaları anlatılır. Bunlarda verilen mesaj Hz. Peygamberde olmayan ilmin bazılarında olabileceği, sünnete ve Kur'an'a aykırı olan birtakım görünen şeylerin eğer bu cemaatin yetkili ağızlarından çıkmışsa bir hikmet olabileceği şeklinde yansıtılıyor. Böylelikle insanlar, kur'an'a ve sünnete uysun ya da uymasın her şeye inanacak hale getirilmişlerdir.

SİYASET YAPACAKSAN RİSALE-İ NURLA ALAKANI KESECEKSİN!

-17 Aralık ve sonrasında yaşananlar sizce bir operasyon mu? Cemaat yargı yoluyla siyasete müdahale mi ediyor?

Sivil toplum kurarsınız, başkanınız kim, tüzüğünüz ne, bunlar da belli olur, ama bunu yaptığınız zaman Risale-i Nurlarla alakanızı da reddedeceksiniz. Çünkü Risale-i Nur diyor ki "Benim alakam olmaz siyasetle"… Hem onu kullanacaksınız, hem açıkça ortaya çıkmayacaksınız, hem de mafya babası gibi talimatlar vereceksiniz, bunun neresinde samimiyet?

AK PARTİ BARIŞIRSA İHANETE TESLİM OLMUŞ OLUR

-AK Parti-Cemaat kavgasında sizce çözüm nasıl sağlanır?

Çözüm doğruluktur. Doğruluğun galip gelmesi lazım. Arada uzlaşma diye bir şey olmaz. Çünkü mahiyeti ortaya çıktı. İnsanlar girmişler, bir başkasının sırtından, kendileri açıkça risk almadan, devleti ele geçirmişler. Hadise bu, paralel bir devlet kurulmuş. Şimdi risk alarak iktidara gelmiş olanlar da diyor ki "Bizim sırtımızdan, devletin sırtından bu işi yaptırmayız!" Bunu sonuna kadar götürmek zorunda bence iktidar. Yani iktidar şu ya da bu olması önemli değil. Bizim Risale-i Nur talebeleri olarak herhangi bir tarafta olmamız sözkonusu değil ama, meşru iktidarı üstad desteklemiştir. Şu veya bu parti olduğu için değil. Bir yerde hürriyet atmosferi, milletin iradesinin serbestçe hakim olduğu bir atmosfer varsa, onun sonucuna da riayet edilmeli. Hadise bundan ibarettir. Burada şimdi ya birisi çıkacak ben de senin ortağınım diyecek, onun sırtından risk almadan bir yere gitmeye kalkacak, bunun dürüstlükle bir alakası yok. Burada barış da olmaz, olmamalı. Barış olduğu zaman bir ihanete teslim olmuş olur. İhanete teslimiyettir barış.

ÜMİT ŞİMŞEK KİMDİR?

1950 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Ümit Şimşek, Nurculuk hareketinin önemli medya kuruluşlarında editörlük, başyazarlık ve Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. ABD`de, Risale-i Nur`ların İngilizce tercüme ve yayın faaliyetlerinde yer aldı. Yeni Asya Araştırma Merkezi`ni kurarak İlim ve Teknik Serisi adı altındaki yayınları başlattı. Din ve bilim konularında 200'den fazla belgesel çalışmasına imza attı. Sade hayat konusunu Türkiye gündemine taşıyan Özgür ve Bilge dergisini çıkardı. Halen diğer Risale-i Nur gruplarından bağımsız olarak kitap çalışmaları ve Risale-i Nur sohbetlerini sürdürüyor.

RÖPORTAJ: İSA TATLICAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimşek: Siyasete batanlar bizden değildir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN