Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'17 Aralık unutulur çözüm hatırlanır'

Giriş Tarihi: 27.1.2014

Dışışleri Bakanı Davutoğlu, "Gezi ve 17 Aralık 20 yıl sonra unutulur. Ancak çözüm süreciyle gelen barış ve IMF borçlarının sıfırlanması hatırlanır" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MÜSİAD tarafından düzenlenen "Küresel ve Bölgesel Yeniden Yapılanma Sürecinde Güçlü Dış Politika" toplantısında konuştu. Geçen yıla bakıldığında, bardağın boş tarafını "kriz" görmek isteyenlerin değerlendirmelerinde, Gezi olaylarından ve 17 Aralık olaylarından bahsedeceğini, ancak 20 yıl sonra bu olayların hatırlanmayacağını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti: "En fazla iki şey hatırlanacak; birisi çözüm süreciyle bu topraklardaki ebedi kardeşliğin ihya edilmesi. İkinci hatırlanacak şey de 14 Mayıs 2013. 1950'nin 14 Mayıs'ta 'Yeter söz milletindir' diyen bir gür ses, tek parti bürokratik zulmü sona erdirmişti. Adnan Menderes... Ondan 63 yıl sonra bu sefer 14 Mayıs'ta borçlar sıfırlandı." Bugün kendilerini eleştirenlerin dahi, Suriyeliler'e giden TIR'ları durduranların, yurt dışında bulunduklarında, onurla dolaştıklarını belirterek, "Ne zaman dertleri olduysa bütün imkanlarımızla yanlarında olduk" dedi. Davutoğlu, 2004 mahalli seçimlerinde Kıbrıs sorununun çözümü üzerinden yıpratımlmak istendiklerini, 2007 seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilirken, yıpratma hazırlıklarının 2006'da başladığını dile getirrerek şöyle konuştu:

'FETRETE İZİN VERİLMEZ'
"Cumhuriyet mitingleri diye Cumhuriyetle adının özdeşleştirilmesinin mümkün olmayan çalışmalar, çabalar... Bu gösteriler sürürken biz AB ile müzakerelerin ilk faslını açtık. Nasıl Anayasayla oylamalarla oynandığını, ne tür suni hukuki yorumlar yapıldığını, sırf bu milletin idealine uygun bir cumhurbaşkanı seçilmesin diye. Sırf görünüşte demokrasi, gerçekte bir tür bürokratik oligarşi sürsün diye. Fakat dimdik ayakta duruldu. 27 Nisan, 7 Şubat, 17 Aralık... Biz ne tarihler gördük. 27 Mayıs'ı atlatmış bir millet bunlara boyun eğer mi? Fetrete izin verilmez. Osmanlı Devleti'nde yaşanan bir fetretin neye yol açtığını herkes biliyor. Bütün bu on yıl için hep beklediler ki bir fetret dönemine girilsin. 27 Nisan bildirisini yazanlar da hep bir fetret arayışı içerisindeydi, biz Kıbrıs müzakerelerini yürütürken burada 'Genç subaylar rahatsız' diye başlık atanlar da bir fetret arayışı içerisindeydi. 2011 seçimlerine gidiliyordu, kasetler çıkarıldı ortalara. Şimdi de 2014 ve 2015'te üç seçim var." Davutoğlu, "Artık hattı diplomasi yoktur, sathı diploması vardır. Satıh ise bütün dünyadır. Her yerde inşallah teşebbüs birikiminizle yapacağız işler, diplomasimize, demokrasimize güç katacak" diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'17 Aralık unutulur çözüm hatırlanır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN