Fethullah Gülen: “Allah bizi tokatlıyor olabilir”

16 yıl sonra ilk televizyon röportajını İngiliz kanalı BBC’ye veren Fethullah Gülen, bir “din adamı”ndan çok bir “siyasi figür” görüntüsü çizdi. Röportajında özellikle Başbakan Erdoğan için “arkadaşı yanlış yönlendiriyorlar” ifadesi tepki çeken Gülen’in sözleri içinde bir de itiraf vardı.

Giriş Tarihi: 27.1.2014 15:55 Güncelleme Tarihi: 27.1.2014 16:02
BBC'nin "Hizmet hareketinin yaklaşık 50 yıllık tarihinde yaşadığı en zor dönemin bu dönem olduğu fikrine katılıyor musunuz? Geçmişte Said-i Nursi'nin tek parti döneminde yaşadıklarıyla paralellik görüyor musunuz?" sorusuna Gülen şu cevabı verdi:

"Bu bizim kabahatimiz olabilir. Bir de inancım o benim; bu yaşadıklarımızı Cenab-ı Allah'ın bizi cezalandırması şeklinde değerlendiriyorum. Siz Bediüzzaman'dan bahsettiniz; o bir yerde diyor ki 'Ben bunca zaman bana çektirenlerin hikmetini şimdi anlıyorum. Benim suçum Hizmeti Kur'aniyyeyi maddi manevi terakkiyatima alet etmekliğimmiş' der. Oysa yapılan şeyler sadece Allah rızası için ihlasla yapılmalı. Ve yapılan şeyler insanlığa bir şeyler kazandırmalı. İnsanlık ondan bir şey kazanmalı. Havada uçmak, suda batmadan gitmek için insan kendisini dine diyanete verirse şayet o da yine ihlasa muhalif bir tavır ve davranış olduğundan dolayı Allah cezalandırır. Bir ayette denir ki 'Sana gelen her iyilik Allah'tandır. Başına gelen her fenalık ise nefsindendir.' Dosdoğru bir yolda olduğumuzu söylediğimiz halde, adanmışların yolunda yürüdüğümüzü söylediğimiz halde tam öyle adanmışlara yakışır, yaraşır hareket etmediğimiz için Allah tokatlıyor olabilir bizi. Ama bu onların doğru yaptığı anlamına gelmez. Allah onlara da hesabını sorar bu yaptıklarının."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethullah Gülen: “Allah bizi tokatlıyor olabilir”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN