Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hollande'ın bakışı Sarkozy'den ılımlı"

Paris Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu: Fransa'nın, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde 17'nci fasıla ilişkin tereddütleri var

Giriş Tarihi: 27.1.2014
Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, "Cumhurbaşkanı François Hollande, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye göre Türkiye'nin üyeliğine daha ılımlı bakıyor" dedi. Hollande'ın bugün başlayacak Türkiye ziyareti öncesi Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin Fransa'nın tutumunu değerlendiren Burcuoğlu, Fransa'nın 23 ve 24'üncü fasılların açılmasına bir itirazı olmadığını ancak 17'nci fasılın açılmasında tereddütleri olduğunu aktardı. Sarkozy'nin Ermenistan ziyareti sırasında "Türkiye bir AB ülkesi değildir, Ermenistan bir AB ükesidir" sözlerini hatırlatan Burcuoğlu, Hollande'ın Sarkozy gibi bir tutum sergilemese de yaklaşan şeçim ortamından etkilenebileceğini belirtti. Burcuoğlu, Türkiye'nin AB müzakere sürecine de değinerek "Cumhurbaşkanı François Hollande, Sarkozy'ye göre Türkiye'nin üyeliğine daha ılımlı bakıyor" dedi.

O FASIL, TAM ÜYELİKLE İLGİLİ

Fransa'nın bloke etmeye devam ettiği fasıllardan biri olan "Ekonomik ve Parasal Politikalar" başlıklı 17. fasıl tam üyelikle yakından ilgili. Türkiye-Fransa ikili ticaretinde, 2011'de ticaret hacmi 16 milyar dolarken, ocak-temmuz 2012 döneminde ise ticaret hacmi 8.5 milyarı doları aştı. Türkiye'de faaliyet gösteren Fransız sermayeli şirketlerin sayısı 2012 Haziran sonu itibarıyla 1.039 iken, 2011'de Fransa'dan Türkiye'ye 985 milyon dolar doğrudan yatırım gerçekleşti. Fransa'da 576 bini aşkın Türk vatandaşı yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hollande'ın bakışı Sarkozy'den ılımlı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN