Bozdağ'dan flaş HSYK açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK teklifi ile ilgili açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 28.1.2014 12:07 Güncelleme Tarihi: 28.1.2014 13:42
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliği konusunda siyasi partiler arasında bir uzlaşma olması durumunda HSYK teklifinin Meclis, seçim için ara vermeden önce yasalaşacağını söyledi.

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, gazetecilerin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören teklif ile ilgili sorularını cevaplayan Bozdağ şunları dedi:

"Meclis, seçim için ara vermeden o teklifi yasalaştıracağız. Bu arada bir uzlaşma olursa, ondan memnun oluruz. Uzlaşmaya uygun bir Anayasa değişikliği yapılabilir."

Partiler arasında o konuda bir görüşme olup olmadığının sorulması üzerine ise 'Şu anda benim bildiğim bir görüşme yok" karşılığını verdi.
Genel Kurul'a ne zaman geleceği konusunda zaman veremeyeceğini söyleyen Bozdağ, şöyle devam etti:

'Eğer bir uzlaşma olursa, uzlaşmaya uygun adım atılmasından yanayız. Eğer Anayasa'nın 159. maddesi üzerinde bir uzlaşma olmazsa, o zaman seçim için Parlamento ara vermeden önce bunun yasalaşmasını planlıyoruz. Tabi aynen yasalaşması olur mu? Bu, Genel Kurul'un kararına bağlı ama bazı değişikliklerin olacağını tahmin ediyorum. Önemli değişiklikler olabilir, bazı maddelerin çıkarılması sözkonusu olabilecektir. Anayasa değişikliği konusunda siyasi partiler arasında bir uzlaşma olursa biz ona uyacağız. Eğer bir uzlaşma meydana gelmezse o zaman teklif, Meclis, seçim için ara vermeden önce Genel Kurul'da görüşülüp yasalaşacaktır.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan flaş HSYK açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN