Çare ananas

Giriş Tarihi: 28.1.2014 09:40 Güncelleme Tarihi: 28.1.2014 10:10

Fethullah Gülen'in BBC'ye verdiği röportajda, tamamen çanak sorular sorulmasına rağmen hocanın tansiyonu sık sık yükseldi.

Sürekli ara verilen röportajda bir doktor gelerek Fethullah Gülen'in tansiyonunu gömlek ve ceketi üzerinden ölçtü. Bir de ilaç verdi. Ama hocanın tansiyonu belli ki düşmedi. Tansiyonun ceket üzerinden ölçülmesine ise Türk hekimler şiddetle karşı çıktı.


TANSİYON İLACI ANANAS

Fethullah Gülen'in tansiyon sorununa karşı uzmanlar günde bir-iki dilim ananas yemesini de tavsiye etti.

İşte mucize meyve ananasın faydaları:

Sindirimi kolaylaştırır.
İltihap ve şişlikleri azaltır.
Beyne giden kan damarlarını açar.
Vücudun su tutmasını önler
Kanı sulandırır, kalp atışını hızlandırır.
Yağları eritir, kilo verdirir.
Mide ve bağırsakları temizler.
Cildi ve saçı güzelleştirir.
Tansiyon ve kandaki yağ oranını düşürür.

Fethullah Gülen'in tansiyon sorunu hasta görüntüsü, BBC yetkilisi Tim Franks'ın da dikkatini çekti. Franks, bir ara ayağa kalkan hocanın sendelemesi üzerine etrafındaki 13 kişinin bir anda üzerine çullandığını söyledi.

UZMAN DR. HÜSEYİN LÜLECİ: Tansiyon ölçümü ceket üzerinden yapılamaz. Belki çok ince bir gömlek üzerinden ölçülebilir. Ancak en doğrusu çıplak kola tansiyon aletinin yerleştirilip ölçülmesidir. Hocanın doktoru yanlış yapmış.

PROF. DR. HALİT YEREBAKAN: Ceket üstünden tansiyon ölçülmez. Sanırım röportajda tansiyon sorununa vurgu yapmak için çekilen bir fotoğraf çekilmiş. Zira Fethullah Gülen hem tansiyon hem de damar hastası.

DOKTOR SİNAN AKKURT: Tansiyonun sol koldan ölçülmesi en doğrusudur. Çıplak koldan tansiyon ölçülmelidir. Ceketin üzerinden ölçülmesi doğru değildir. ABD'de Gülen ile hangi doktorlar ilgileniyor bilemedim.

PROF. DR. ZERRİN YİĞİT: Ceket, gömlek, kazak gibi kıyafetler üzerinden kesinlikle doğru sonuç alınmaz. Tansiyon aleti ister manuel ister elektronik olsun, kıyafet üzerinden doğru ölçüm yapamaz. Böyle bir şey görmedim.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çare ananas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN