Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Derdin dershane olmadığı anlaşıldı'

Giriş Tarihi: 28.1.2014

Arınç, hükümeti yıpratmak isteyenlere kötü bir haberi olduğunu belirterek, dershane düzenlemesinin imzaya açıldığını söyledi. Arınç, "Amacınız kavga başlatmakmış" dedi

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dershanelerle ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu'nda olumlu bulunarak imzaya açıldığını söyledi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, şu mesajları verdi:
MHP'YE SALDIRI: Gerçekten fevkalade üzgünüz. Umarız buna benzer olaylar kesinlikle olmaz ve seçim ortamı huzur ve güvenlik içinde cereyan eder.
MÜLKİ AMİRLERE HABER VERİLSİN: Seçim büroları veya adayların ofislerinin açılışlarında mutlaka mülki amire başvurulması lazım. Burada bunun yapılmadığını görüyoruz.
DERSHANE DÜZENLEMESİ: Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı dershanelerle ilgili sunum yaptı. Özel dershanelerinin faaliyetlerinin daha önce açıkladığımız gibi 1 Eylül 2015'e kadar sürdürülmesi. Bunların özele okula ve başka özel eğitim kurumuna dönüşmek isteyenlerin desteklenmesi, öğrenci etüt merkezlerinin buna bağlı hükümleri içermektedir. Genel itibariyle temel parametreler esas alınmak üzere rasyonel bir taslak hazırlanmış.
MESELE DERSHANE DEĞİLMİŞ: Son düzenlememizi anlattığımız gün, yani bir geçiş döneminin dershanelerimiz için tanındığı sözlerimiz bu işin paydaşları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Dershane meselesinin gelecek kanun tasarısıyla çözülebileceği konusunda taraflar bir anlayış içerisinde oldu. Ama sonra başka olaylar yaşadık. O zaman şu gerçek ortaya çıktı, yani sadece dershaneler üzerinde konuşurken ve tartışırken bir kısım kişiler ve kurumlar samimi dileklerini ortaya koymuşlardı. Ama o günlerde işin bu tarafına girmeden yüksek sesle bağırarak hükümeti eleştiren, bunun bir kesimi görmezden gelmek olduğunu söyleyenler herhalde bundan memnun olmadılar ki, mesele sadece dershane değilmiş önümüze başka meseleler geldi. Hükümeti yıpratmayı, itibarsızlaştırmayı ve arkasından yaşanacak olaylara zemin hazırlamayı amaç edinenlere kötü haberim var; kusura bakmayın sizin samimiyetiniz yok, sizler dershane konusunu sadece bir kavgayı başlatmak için ortaya koymuşsunuz. Çünkü gelişmeler onu gösteriyor.
DÜZENLEMENİN TAKVİMİ: Meclis gündemine hakimdir. HSYK görüşmeleri başladı, sonra durdu. Gün doğmadan neler doğar. Komisyondan süratle geçerse, bu geçebilir. Diyelim ki mart ayının başında Meclis tatile girecekse, marttan sonra bu işe bakılır. Meclis takvimi uygunsa düzenleme seçimden önce de çıkabilir.
SEÇİMLER İÇİN TEDBİRLER ALINIYOR: İçişleri Bakanlığımız var. Seçimin güvenliği önemlidir. Adalet mekanizması seçime yönelik hazırlıklarını yapacaktır. Türkiye'de 2 binden fazla belediyenin başkanı seçilecek. Elbette seçim sonuçlarını etkilemek için yasadışı örgütlerden tutunuz maalesef hoşa gitmeyen oluşumların meydana gelmesi mümkündür. Emniyet alarm durumuna geçmiştir. Seçim döneminde meydana gelecek muhtemel olayları istihbaratın da önlem alması lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Derdin dershane olmadığı anlaşıldı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN