Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fasıllar devam etmeli

François Hollande ortak basın toplantısında, AB sürecinin karşılıklı güvenle devam etmesi gerektiğini belirtirken, Cumhurbaşkanı Gül "Herkes verdiği söze sadık kalmalı. Bizim için ahde vefa önemli" dedi

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Türkiye'ye ikili ziyaret kapsamında 22 yıl aradan sonra ilk kez resmi ziyarette bulunan Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande dün Ankara'ya geldi. Özel uçakla saat 13.00'te Esenboğa Havalimanı'na gelen Hollande'i AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanan Hollande, sonrasında iki devlet başkanı başbaşa görüşmeye geçti. Gül ve Hollande görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'İSTEĞİMİZ AHDE VEFA'
Türkiye'nin hangi tarihte AB'ye üye olmasıyla ilgili soruya Gül, "AB bizim için stratejik bir hedef. Ama müzakereleri başarıyla bitirseniz de bu tam üyelik neticesi değil. Müzakere süreci, AB kriterlerini ve demokratik normları adapte etme süreci. İsteğimiz bu sürecin tıkanmaması. Neticede, müzakereler başarıyla bittiğinde Türk halkı başka tercihlerde bulunabilir, acelemiz yok. Ama acelemiz şu konuda; müzakereler sürerken siyasi engeller çıkarılmaması. Çünkü bu teknik bir süreç. Ümit ederim ki herkes bu konuda verdiği söze sadakat gösterir. Çünkü ahde vefa da AB'nin önemli ilkelerinden biridir. Devletlerarası kandırmaca olmaz herhalde. Burada bizim istediğimiz ahde vefa" dedi.

'MÜZAKERELER SÜRMELİ'
Hollande ise şunları söyledi: "2004'te Chirac'ın kararını onayladığımı hatırlattınız. Ben bu çizgimi değiştirmedim. Şu ana kadar 35 fasıldan sadece 14'ü görüşülebildi. Demek süreç devam etmelidir. Zaman zaman zor konular da gündeme gelecektir. Günün birinde tüm fasıllar tamamlanınca ilgili halkların kararına göre bir hipotez olarak üyelik düşünülebilir. Dolayısıyla gereksiz yere bir takım korkuları ortaya çıkarmanın anlamı yok. Tarih konusu hiçbir zaman geçmemiştir. Daha önceki cumhurbaşkanlığı döneminde bloke edilmiş başlıklar vardı. Zannediyorum açılabilecek fasıllar konusunda Türkiye'yi ilgilendiren konular var; örneğin erklerin ayrımı, hukuk sistemi... Türkiye bu süreç sonunda neleri başarabileceğini ispatlayacaktır. "

'ÖNEMLİ OLAN BARIŞ'
Hollande, inkar yasasını tekrar gündeme getirme sözü vermesiyle ilgili soruyu "Tarihle ilgili çalışmalar bazen acı olabilir. Ama olması gereken barışmayı anlaşmayı sağlamaktır. Doğru olanı hakkı hukuku yapacağız ve herkesin doğru olanı anlamasını sağlamaya çalışacağız. Çerçeve kararı da var. Bunların uygulanması gerekiyor. Soykırım iddialarını suç sayan müeyyidelerin de uluslararası anlaşmalar çerçevesinde uygulanması gerekecek" diye yanıtladı. Gül ise aynı soruya ilşikin şunları söyledi: "Bu konu ilişkilerimizi zaman zaman gölgeleyen bir konu oldu. 100 yıl önce yaşanan acılar, o zaman Müslümanların da büyük acıları olmuştur. Balkanlar da insanlar tükene tükene Anadolu'ya ulaşmıştır. Bu konuda yapılacak şey bu konuyu tarihçilere bırakmak. Biz bütün arşivlerimizi açtık. Nitekim Cezayir konusunda bu yol izlenmiştir. Türkiye'de böyle bir ortam söz konusuyken, biz Fransa'da da olmasını isteriz. Bu acıları yeni nesillere taşımak yerine buradan dostluk çıkarmalıyız. Çanakkale'de Avustralya'dan Yeni Zelanda'dan gelip savaşanlar var. Ama biz dostluk çıkardık."

'EN BÜYÜK TEHLİKE YILGINLIK'
Cumhurbaşkanı Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Küresel ve bölgesel sorunların ele alındığı yemeğe, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve çok sayıda bakan katıldı. Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliği için yeniden müspet bir yaklaşıma yönelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, eski Cumhurbaşkanı Mitterrand'ın "Avrupa için en büyük tehlike yılgınlıktır" tespitini hatırlattı.

SURİYE İÇİN DAYANIŞMA
Cumhurbaşkanı Gül Suriye'deki iç savaşı Hollande ile geniş bir şekilde konuştuklarını belirterek, "Bu konuda dayanışmamız devam edecektir" dedi. Suriye'de barışın tesis edilememesinin birtakım kökten dinci hareketlerin oluşmasına neden olduğunu belirten Hollande da "Bu aşırı uçlu hareketler Avrupa'dan gelen gençleri çekiyor. 15-16 yaşındaki gençlerin savaşa gittiğini görüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fasıllar devam etmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN