Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan faiz tepkisi

Giriş Tarihi: 29.1.2014 22:11

Erdoğan'dan Merkez Bankası ve piyasalara mesaj:

"Önce sabır sonra B planı"

OKAN MÜDERRİSOĞLU/TAHRAN

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, İran gezisinden dönüşte uçakta Merkez Bankası'nın son faiz artırımı kararını değerlendirdi. Erdoğan, faiz artırımının sonuçlarını görmek üzere bir süre sabredeceklerini, ancak beklenen sonuç elde edilmezse B ve C planlarının devreye gireceği mesajını verdi.

İYİ NİYETİMİZİ KORUMAK İSTİYORUZ

Başbakan Erdoğan, uçakta gazetecilerin Merkez Bankası'nın faiz artırım kararına ilişkin sorularını yanıtladı. Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bugüne kadar buna müdahale etmediğimizi, bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını defalarca söyledik. Ama maalesef birileri hep köşelerine bizim baskı yaptığımızı yazarlar. Şimdi tabii ben bir defa faizin yükseltilmesine her zaman karşıyım. Ama, şu anda Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir süre sabretmektir. Nereye gidiyoruz diye bunu görmektir. Faizin tekrar bir geri dönüşü veyahutta döviz kurlarında olumlu istikamette gelişme, Borsa İstanbul'da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ama aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız" dedi.

ERDOĞAN'IN FAİZ ENFLASYON TEZİ

Yüksek faizin kullanılabilecek tek enstruman olmadığını ifade eden Erdoğan, "Ben burada bir tezimi söyleyeyim, isterseniz değerlendirirsiniz. Ben enflasyon olayında enflasyon ile faizin ters orantılı değil, doğru orantılı olduğuna inanırım. Yani enflasyon ile faiz arasındaki ilişki sebep-netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız" diye konuştu.

YENİ PAKET GELİYOR

Merkez Bankası'nın kararı sonrası beklenen sonucun elde edilememesi halinde önümüzdeki günlerde B ve C planları olup olmadığı sorulunca Başbakan Erdoğan, "B planı, C Planı benzeri şeyler noktasında bunu önümüzdeki günlerde açıklayacağımız bir çalışmamız olabilir. Belki birkaç hafta sonra böyle bir çalışmayı açıklayabiliriz" dedi. Erdoğan, gazetecilerin "Ekonomi ile ilgili bir paket mi?" sorusuna ise "Alışılmışın dışında bir şey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama Merkez Bankası'nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte bunları açıklamamız doğru olmaz" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan faiz tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN