Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: "2012 çok başarılı bir yıl oldu"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılının Türkiye ve İran arasında "başarılı bir yıl" olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 12:41 Güncelleme Tarihi: 29.1.2014 14:10
Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "2012 ülkelerimiz arasında başarılı bir yıl oldu. Ve 21,8 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. Dengeli bir ticaret hacmiydi o. Maalesef 2013'de bu 13,5 milyar dolara düştü" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "2015 sonu itibariyle hedefimiz bildiğiniz gibi 30 milyar dolardı. Fakat taraflarda bunu gerçekleştirebilecek siyasi irade mevcut. Temenni ederim ki, 2014 önemli bir milat olur. 2015 sonu itibariyle 30 milyar dolar hedefini yakalarız" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Bugün Cihangiri kardeşimizin davetine icabetle 2 yıl aradan sonra kendimizi ikinci evimizde hissediyoruz ve geldiğimiz andan itibaren gösterilen ev sahipliğine de özellikle teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"AĞIRLIKLI OLARAK İKİLİ İLİŞKİLERİ DEĞERLENDİRDİK"

Cihangiri ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinde ağırlıklı olarak ikili ilişkilerin gündeme geldiğini belirten Erdoğan, "Özellikle tercihli ticaret anlaşması, çok ama çok büyük önem arzediyordu. Bunun imzalanmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim" dedi.

"Temenni ederim ki, Yüksek Düzeyli İşbirliği Anlaşması'nı, Sayın Ruhani'nin Türkiye ziyaretinde imzalama fırsatı buluruz" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ankara-Tahran, iki saatlik bir uçuş mesafesi. Fiziki olarak da başkentlerimiz birbirine bu kadar yakın. Özellikle Karma Ekonomik Komisyon başkanlarımız özel temsilcilerimiz vasıtasıyla geleceğe yönelik çok, çok önemli adımları atmamız mümkün" açıklamasında bulundu.

"HAM PETROL VE DOĞAL GAZ STRATEJİK İTHAL ÜRÜNLERİMİZ"

Erdoğan ayrıca, "İran'dan başta ham petrol olmak üzere, doğal gaz ki, bunlar bizim stratejik ithat ürünlerimizdir. Bunları alabiliriz. Özellikle Türkiye, ileri teknolojide, sanayide bir hamle olduğu için doğal gaz tüketiminde, tüketici bir ülke olarak artan bir kapasiteye muhtaç. Kazan-kazan esasına dayalı olarak burada ortak adımlar atmamız mümkündür. Aynı şekilde bizim de İran'a verebileceğimiz kalem itibariyle çok çeşitli mallar var. Bu konularda da bugün ekonomi bakanlarımız gayet başarılı çalışmalar yaptılar. Verimli çalışmalar yaptılar. Ortak noktada buluştular kanaatindeyim. Süratle bunun da adımlarını atmamız gerekiyor. Ben bu ziyaretimizin gerçekten çok, çok verimli olduğu, olacağı inancındayım" dedi.

CİHANGİRİ: "ERDOĞAN'IN ZİYARETİ DÖNÜM NOKTASI"

Cihangiri ise, Türkiye ve İran arasındaki dostane ilişkilerinin, iki kardeş ülke olarak çok eskilere dayandığını belirterek, Erdoğan'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında ortak alışveriş komitesi kurulmasına dair mutabakata imza atıldı. Basın toplantısı sonrasında ise, İran Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi İran-Türkiye arasında tercihli alışveriş anlaşmasına imza attı.
Bu arada Erdoğan ve Cihangiri arasındaki heyetler arası görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: "2012 çok başarılı bir yıl oldu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN