Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç: İçeride kalmalarını hazmedemiyorum

Dün tahliye edilen BDP'li vekilleri ziyaret eden Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Ben 2-3 yıldan bu yana bu milletvekili arkadaşlarımızın içeride kalmasını hazmedemiyorum." dedi.

Giriş Tarihi: 30.1.2014 11:52 Güncelleme Tarihi: 30.1.2014 15:04
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Arınç röportajından öne çıkan başlıklar;

"Dün BDP'li 5 milletvekili geçtiğimiz haftalarda tahliye edilmişti, bu 5 milletvekili and içtiler, ben o zaman Ankara'da yoıktu ve benim kendime verdiğim bir söz vardı, tahliye olan ve and içen vekilleri ziyaret edeceğim demiştim. Bu sözümü yerine getirdim; Mehmet Haberal'ı, Mustafa Balbay'ı da ziyaret etmiştim.

Ben 2-3 yıldan bu yana bu milletvekili arkadaşlarımızın içeride kalmasını hazmedemiyorum. Uzun tutukluluk süreleri ve adil yargılama... Bunlar beni rahatsız etti. Bunları söyledik ama kimse dinlemedi. Özellikle milletvekilleri... Millet seçmiş, beğensen de beğenmesen de... Geçmişte milletvekilleri tahliye edilmiş hangi suçtan olursa olsun. Fakat 2 yıl geçti, 3 yıl geçti çıkmadılar. İyi ki referandumda Anayasal Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkını getirmişiz, Balbay bu şekilde çıktı. Bu emsal olmalı.

Siyasi düşüncelerinin ne olduğu önemli değil, milletin seçtikleri parlamentoda görev yapmalı. Dün ziyaret ettiğim Kemal Aktaş 80'den sonra 20 yıl tutuklu kalmış, son 2-3 yıldır da KCK'dan yatıyor.

TÜSİAD bizim nazarımızda geçtmişten bu yana yanlışları olan ama önemli bir kurum. Bu kurumun dostane ilişkiler kurmadığını, muhalefet partisi gibi partimize tavır aldığını biliyorum. AK Parti kurulduğunda önce küçümsediler, sonra sessiz kaldılar. Bize karşı dostane olmadılar. Bir kurumun AK Parti'yi eleştirmesi elbette normaldir. 17 Aralık sonrasında ekonomik açıdan Türkiye'nin itibarını sıfırlamaya yönelik çabalar olduğunu gördük. 100 milyar dolar kaybımız oldu. Büyük bir yabancı sermaye yatırımı gelmişti. Biz devşet otoritesini yerli yerine oturtma kavgası veriyoruz. Syın Başbaknımız fevkalede üzgün ve kızgın. Bu kadar hizmet ediyoruz. Geçen Mayıs ayındaki tabloya bakın, biz bu tablonun bpzulmasından fevkalede üzülürüz.

TÜSAİD'ın Türkiye'de hukuk kalmadı, bundan sonra size hiçbir şey gelmez sözü elbette Başbakanımız'ı yaralmıştır. Sen ateşe benzin dökeceğin yerde Türkiye'de ekonomik istikrarı nasıl koruruz bunu söyle.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: İçeride kalmalar��nı hazmedemiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN