IŞİD'e bir darbe daha

Giriş Tarihi: 30.1.2014 17:00 Güncelleme Tarihi: 30.1.2014 17:32

Suriye'nin Carablus kentine bağlı Çobanbey Tren İstasyonu bölgelerinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü'nün Türkmen köylerine saldırması üzerine Türkmenlerin anında karşılık vermesi, IŞİD militanlarını geri çekilmek zorunda bıraktı.

Edinilen bilgiye göre, Carablus'a bağlı Çobanbey Tren İstasyonu bölgeleri ve çevresinde bulunan Türkmen nüfusun yoğunlukta olduğu köylere IŞİD'in saldırması ile başlayan çatışmalar üç gün sürdü. Çatışmalar sonucu çok sayıda kayıp veren 300'e yakın IŞİD militanı, geri çekilmek zorunda kaldı. Kilis'e gelen 3 bin 500 Türkmen ise yatılı okullar ve pansiyonlara yerleştirilirken, bazı Türkmenler de çatışmaların sona ermesinden sonra ülkelerine dönmeye başladı.

SINIRA ASKERİ YIĞINAK

Önceki gün sınırın karşısında çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugayı'ndan Kilis'in Elbeyli ilçesindeki sınır birliklerine; tank, zırhlı personel taşıyıcısı, obüs topları ile çok sayıda asker ve teçhizat gönderildi. Kritik sınır birliklerine yerleştirilen tank ve askeri araçların namlularının Suriye'ye çevrildiği bildirildi.

SINIR HATTINDA İNCELEME

Gaziantep Garnizon Komutanı ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş ve beraberindeki kurmay subayları, Elbeyli ilçesindeki Çobanbey Hudut Karakoluna geldi. Burada askeri yetkililerden bilgi alan heyet, sınır hattında incelemelerde bulundu. Elbeyli ilçesi başta olmak üzere sınır hattında TSK, 24 saat esasına göre zırhlı araçlar ile sınırda devriye geziyor.

ELBEYLİ HALKI RAHATSIZ

Elbeyli ilçesinde yaşayan vatandaşlar ise, üç gün süren çatışmalar nedeniyle çok korktuklarını belirterek, 'Çatışmaların ilçemize kadar ulaşmasından korkuyoruz. Dün gece çok şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalardan kaçan Suriyeliler, sınırdan ilçemize geldi. Yetkililerden çözüm bekliyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e bir darbe daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN