Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahran'da Ruhani'ye 'insani adım' çağrısı

Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmesinde Suriye'deki insani durumu gündeme getirerek İran'ın sorumluluk alması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile dün ilk görüşmesini gerçekleştirdi. İki liderin görüşmesinin ana gündemi Türkiye ile İran arasındaki işbirliği ve Suriye oldu. Başbakan Erdoğan'ın Ruhani'ye, özellikle Suriye'deki insani durum ile ilgili İran'ın sorumluluk alması gerektiğini ifade ettiği öğrenildi. Erdoğan'ın, ayrıca daha önce P5+1 ülkeleri ile İran arasında arabuluculuk yaptığı nükleer müzakereler çerçevesinde bugün gelinen nokta ve deklare edilen anlaşmadan dolayı da memnuniyetini dile getirdiği bildirildi. Ruhani'ye, bu alanda atacakları her adımı desteklediklerini ifade eden Erdoğan, İran'ın uluslar arası arenada daha iyi konumda olmasını ve ambargoların kalkmasını arzu ettiklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan İran ziyareti çerçevesinde dün, Sadabad Sarayı'nda, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi. Baş başa gerçekleşen görüşmede Erdoğan Türkiye'nin tarihi komşusu İran ile Ruhani döneminde de iyi ilişkilerini sürdürmek istediklerini vurguladı. İkili işbirliğinin yanında Erdoğan'ın Suriye konusunu da gündeme getirdiği ve özellikle her geçen gün felakete dönen insani yardım konusunda İran'ın sorumluluk alması gerektiği çağrısında bulunduğu ifade edildi. Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan fotoğraflarla dünya kamuoyunun gündemine taşınan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, sivil vatandaşlarına uyguladığı işkence ve ölümlerin görüntülerini de görüşmede de dile getirerek, "Kabul edilemez" olarak değerlendirdiği belirtildi. Esad'ın ayrım yapmaksızın kendi insanını katlettiğini ve bu durumun İslam dünyası için daha büyük tehlikeleri barındırdığını özellikle vurguladı. Erdoğan'ın, bölgede fitillenmeye çalışan mezhep savaşına karşı en büyük güvenin İran ve Türkiye olduğunu, İran'ın Suriye'deki duruma karşı aynı pozisyonunu sürdürmemesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi. Erdoğan'ın, görüşmede, Türkiye ile İran'ın, Suriye'deki pozisyonun farklı olmasına rağmen insani yardım için en büyük sorumluluğun yine iki ülkeye düştüğünü ifade etti. Türkiye'nin mülteci yardımlarını hatırlatan Erdoğan, Suriye içinde yardım gitmeyen bölgelerde insanların açlıktan öldüğünü ve kedi-köpek yemek için fetva alındığını hatırlattı. Erdoğan, masum insanlar ve çocuklar için devreye girilmesi gerektiğinin altını çizdi, aksi taktirde tarihe karşı bu tutumun hesabının verilemeyeceğini söyledi. Erdoğan ile Ruhani görüşmesi sonrasında Türkiye ve İran arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiri imzalandı. Konseyin ilk toplantısının, Ruhani'nin Türkiye'ye ziyareti sırasında yapılması bekleniyor. Erdoğan, Ruhani'nin ardından İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de bir araya geldi. 1,5 saat süren görüşmede de gündemde bölgesel konular vardı. Erdoğan'ın bu görüşmede de özellikle SüniiŞii çatışmalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği ve Türkiye'nin bölge barışı için elinden Görüşme uzayınca konuşma iptal oldu geleni sergilediğini kaydettiği öğrenildi.

KOFİ ANNAN SÜRPRİZİ
İran'da Başbakan Erdoğan'ın kaldığı otelde eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan sürprizi yaşandı. Annan'ın, eski dünya liderlerinin bulunduğu ve küresel barış için çalışan The Elders grubunun Ruhani ile gerçekleştirdiği 3 günlük resmi ziyaret kapsamında İran'a gittiği öğrenildi.

GÖRÜŞME UZAYINCA KONUŞMA İPTAL OLDU
Erdoğan 2 yıl aradan sonra geldiği Iran'da ilk olarak Cihangiri tarafından Sadabad Sarayı'nda askeri törenle karşılandı. Erdoğan, burada ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Ortak basın toplantısı düzenledi. Ardından yine Sadabad Sarayı'nda İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Ruhani ile görüşmesi uzayan Erdoğan, dini lider Ayetullah Seyit Ali Hamaney ile görüşmesine geç kalmamak için programında daha önceden planlanan Siyasi ve Uluslararası Çalışma Enstitüsü'ndeki konuşmasını iptal etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahran'da Ruhani'ye 'insani adım' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN