Emniyet'te yer değişimine mahkemeden iptal

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 3. sınıf emniyet müdürü Hakkı Akcal'ın, Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı davayı kabul ederek, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Giriş Tarihi: 31.1.2014 16:31 Güncelleme Tarihi: 31.1.2014 16:32
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 3. sınıf emniyet müdürü ve şube müdürü olarak görev yapan Hakkı Akcal, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 3 Ocak 2014 tarihli işlemi sonucunda Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde geçici olarak görevlendirilmesi sonrasında "yürütmeyi durdurma" talebiyle İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Dava dilekçesinde, "hizmet gereği olarak yapılan bu görevlendirmenin sebep unsuru yönünden hukuka aykırı olduğu, keyfi saik ve siyasi amaç güdülerek yapıldığı" ve "kendisi hakkında açılan herhangi bir soruşturma veya verilen bir disiplin cezasının bulunmadığı" iddiasında bulunan Akcal, işlemin iptali ve yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne işlemin gerekçesi soruldu

Talebi değerlendiren İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 16 Ocak'ta verdiği kararda, dava konusu karara ilişkin işlem dosyasının eksiksiz bir örneğinin davalı kurumlardan istenilmesine ve kararın mevzuattaki dayanağının sorulmasına hükmetti.

Mahkeme, 2577 sayılı Yargılama Usulü Kanunu'nun 20. maddesi uyarınca ara karar gereklerinin yerine getirilebilmesi için 30 gün süre verilmesini ve yerine getirilmemesi durumunda dosyada bulunan bilgi ve belgelere göre karar verileceği hususunun da davalı idarelere tebliğ edilmesini de kararlaştırarak, davalı idarelerin savunması ile ara kararın cevabının alınması ya da sürenin geçmesi durumunda yeni bir karar verilinceye kadar, davacının yaptığı kritik kamu hizmetinin yürütülmesinde ortaya çıkabilecek aksaklık ve arızaların giderilebilmesi amacıyla dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet'te yer değişimine mahkemeden iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN