'Kürdistan' şikâyetinde soruşturmaya yer yok

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşması için yapılan suç duyurusunda savcılık, suç unsuru bulunmadığına karar verdi

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Başbakan Recep Tayyip Endoğan'ın geçtiğimiz yıl Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesud Barzani'nin katıldığı Diyarbakır programında yaptığı konuşmada kullandığı "Kürdistan" ifadesinden dolayı, iki vatandaşın başvurusu üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. Başbakan Erdoğan hakkında 'Ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozma' iddiasıyla yapılan suç duyurusundan sonra başlatılan soruşturma dosyası İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'yetkisizlik' kararı verilerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Dosyayı inceleyen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, kovuşturmaya ve soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Miktat Başaran'ın kararında, şu ifadelere yer verdildi: "Anayasa'nın 100. ve TBMM İç Tüzüğü'nün 107. maddesine göre başbakan ve bakanlar hakkında soruşturma yetkisinin TBMM'ye ait olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızın başbakan ve bakanlar hakkında soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisi bulunmadığı gibi başbakanın bahse konu fiilinin hükümet politikalarıyla a lakalı olduğu, dolayısıyla da herhangi bir suç veya suç unsuru içermediği anlaşılmaktır. Atılı iddia yönünden kamu adına soruşturma ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir."

'KARDEŞLİK' MESAJLARI
Başbaka n Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Kasım 2013'deki Diyarbakır ziyaretine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ve sanatçı Şivan Perver de katılmıştı. Başbakan'ın ziyaret süresince yaptığı konuşmalara dostluk ve kadeşlik mesajları damgasını vurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kürdistan' şikâyetinde soruşturmaya yer yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN