Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapı yargıya böyle sızdı

Giriş Tarihi: 2.2.2014 11:26

Paralel Devlet Yapılanması’nın (PDY) yargıda iki aşamalı bir planla kadrolaştığı belirlendi.

1. aşamada Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı sınav sorularının temin edilip kazanması istenilen adaylara ezberletildiği, 2. aşamada ise Adalet Akademisindeki yapılanmanın devreye girip örgütün devşirdiği adayları mülakatta akladığı ortaya çıktı. 7 kişilik mülakat komisyonuna sızan yapılanmanın kendileri ile ilişkisi olmayan adayları ise sudan sebeplerle elediği ifade edildi. İsminin gizli tutulması şartıyla Akit'e konuşan daha önce Adalet Akademisinde görev yapmış bir yüksek yargı üyesi, "2009 ve 2011 yılları arasında sızdırılan bazı illegal kayıtlarla AK Parti Hükümeti üzerinde 'Adalet Akademisine acil müdahale şart' algısı oluşturdular. Daha sonrada istedikleri gibi kadrolaşıp hakim ve savcıların yetiştirildiği sistemi ele geçirdiler. 2012 yılında düzenlenen sınavı 723 kişi kazandı. Cemaatle bağlantılı olmayan 314 kişi sudan sebeplerle elendi. HSYK'nın yapısında da önemli bir rol üstlenen akademiye acil müdahale şart" dedi.


2 AŞAMALI PLAN

Devlet içerisine sızmış elemanları vasıtasıyla 17 Aralık kirli operasyonu ve MİT TIR'larına müdahale dahil birçok skandal olayı organize ettiği belirtilen "Paralel Devlet Yapılanması'nın yargıda nasıl kadrolaştığı deşifre edildi. İstihbarat birimleri tarafından Başbakanlığa gönderilen ve Adalet Bakanlığı'yla da paylaşılan bilgi notuna göre, PDY'nin ÖSYM'den Adalet Akademisine uzanan geniş bir alanda kadrolaştığı, 2 aşamalı bir plan dahilinde yargı kadrolarına hakim ve savcı yerleştirdiği kaydedildi.


BİRİNCİ AŞAMA: ÇALINAN SORULAR EZBERLETİLİYOR

Birinci aşamada ÖSYM tarafından hazırlanan Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı sınav sorularının temin edilip eğitim imamına gönderildiği, hakim ya da savcı kadrosuna kazandırılmak istenen ilişkili avukatlara bu soruların ezberletildiği vurgulandı. Sistemin kopya ya da kolektif cevap anahtarlarını tespit etmemesi için ise her adaya, kasıtlı olarak bir birinden farklı birkaç soruyu yanlış ya da boş bırakmaları talimatı verildiği belirtildi.


İKİNCİ AŞAMA: MÜLAKATTA AKLAMA

Hazırlanan raporda yargıya sızma operasyonun 2. aşamasının Adalet Akademisi üzerinden gerçekleştirildiği ifade edildi. ÖSYM'nin düzenlediği sınavdan geçer not alabilen adayların Adalet Akademisine gönderildiği, burada 2 yıllık mesleki eğitime tabi tutulan adayların son olarak 7 kişilik mülakat komisyonca değerlendirilip mesleğe kabul edildiği vurgulandı.

Adalet Akademisinden sorumlu imamın talimatları doğrultusunda yapılanma ile ilişkili olan adayların burada ideolojik eğitime tabi tutulduğu, ilişkisiz adaylarında yine burada devşirilmeye çalışıldığı ifade edildi. Yapılanmanın listesinde bulunan ve örgüte biat ettiği yönünde mektup yazan adayların mülakat sınavından başarıyla geçtiği, diğer adayların ise sudan sebeplerle elendiği belirtildi.


YÜKSEK YARGI ÜYESİ YAPIYI ANLATTI

İsminin paylaşılmaması şartıyla Akit'e konuşan yüksek yargı üyesi hazırlanan raporun tamamen doğru olduğunu belirtip, "2009 ve 2011 yılları arasında sızdırılan bazı illegal kayıtlarla AK Parti Hükümeti üzerinde 'Adalet Akademisine acil müdahale şart' algısı oluşturdular. Daha sonra da istedikleri gibi kadrolaşıp hakim ve savcıların yetiştirildiği sistemi ele geçirdiler. Adalet Akademisinde verilen eğitim sırasında birçok adaya kanca takıyorlar. Emirleri doğrultusunda hareket etmeyi kabul edenler, sınavları geçiyor diğerleri ise mülakatta eleniyor. Örneğin 2012 yılında düzenlenen sınavı 723 kişi kazandı. Bu 723 kişinin 314'ü mülakata kadar başarıyla devam etti ancak, sözlü sınavı saçma sapan gerekçelerle geçemeyip elendiler. Bu yapıya acilen müdahale edilmesi lazım aksi takdirde her sınav döneminde ortalama 400 kişiyi hakim ve savcı olarak yargı sistemi içine enjekte ediyorlar. HSYK'nın yapısında da önemli bir rol üstlenen akademiye acil müdahale şart" dedi.

Kaynak: Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı yargıya böyle sızdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN