Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali İsmail Korkmaz davası görülüyor

Giriş Tarihi: 3.2.2014 09:18 Güncelleme Tarihi: 3.2.2014 15:22

Eskişehir'deki Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'la ilgili dava, Kayseri'deki eski adliye binasında görülürken, bazı sivil toplum kuruluşlarının adliye önündeki gösterileri de devam ediyor.

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Kayseri'de başladı.

Salon yetersizliğinden dolayı eski adliye binasındaki 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.15'te başlaması gereken duruşma, yoğunluk nedeniyle saat 10.00'da başladı.

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, adliye salonuna girerken avukatlar ve salondakiler tarafından alkışlandı.

Elinde oğlunun fotoğrafını taşıyan Korkmaz, ağlayarak "İsmailimi de getirdim" dedi.

Oğlunun fotoğrafını sanıklara gösteren anne, "Nasıl kıydınız Alime, annenizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Bu çocuk size ne yaptı, çocuklarınızı mı dövdü?" diye sordu.

Sanıkların etrafındaki polislere de tepki gösteren anne Korkmaz, "Koruyun arkadaşlarınızı, yüzümüze bakmasınlar. İsmailimi değil Alimi getirdim" diye konuştu.

Duruşmada, 5'ü tutuklu 8 sanık ile taraf avukatları hazır bulundu.

Bu arada Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine destek vermek amacıyla 300'e yakın avukatın duruşmayı izlediği öğrenildi.

SİLAH GERGİNLİĞİ

Salondakiler, üzerinde silah bulunduğu iddia edilen ve kendisinin uzman çavuş olduğunu belirten kişi ile sivil polis olan iki kişiyi üstlerinde silah olduğu gerekçesiyle linç etmeye çalıştı. Sivil polisler, salondaki milletvekillerini koruma amacıyla salonda olduklarını dile getirirken, daha sonra dışarıya çıkarıldı.

Duruşmayı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un yanı sıra bazı milletvekilleri de takip ediyor.

SAVCILAR İDDİANAMELERİNİ MAHKEMEYE SUNDU

Gezi olayları sırasında Eskişehir'de öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında savcılar, hazırladıkları iddianameyi mahkemeye sundular.

İddianamede, ''Maktülün ölümüne neden olan şüphelilerin eyleminin, TCK'nın 81. maddesinde düzenlenen kasten öldürme ve bu yasanın 87/4. maddesinde düzenlenmiş bulunan neticesi sebebiyle, ağırlaşmış yaralama yani meydana gelen ölüm neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama veya olası kasıtla adam öldürme suçunu oluşturmadığı ve iştirak hükümlerinin uygulanması konusunda yapılan değerlendirmede, şüphelilerden M.S. ve Y.A.'nın maktül Ali İsmail Korkmaz'ın arkasından yakalamak için koştuğu, şüphelilerden İ.K., R.K., M.V. ve E.H.'ın kendilerine doğru koşan maktül Ali İsmail Korkmaz'ı bekledikleri, şüphelilerden E.H.'nın maktüle tekme atmak suretiyle, diğer şüphelilerden İ.K., R.K. ve M.V.'nin ise çelme takmak suretiyle düşürdükleri maktülü, Harman Ekmek Fırını'nın karşısında bulunan kaldırıma yatırdıkları, yere düşen ve duvar kenarına sıkıştırılan maktülün bacak, kol, sırtına tekme ile vurarak yaraladıkları, arkadan koşan şüphelilerden M.S.'nin yine yerde yatan maktüle vurduğu, akabinde şüphelilerin maktülün yanından uzaklaştıkları, müdahale sonrası yerde kalan maktülün şüphelilere küfür etmesi üzerine şüphelilerden M.S.'nin tekrar hızla gelerek maktüle 3-4 kez göğüs ve baş kısmına tekme atarak olay yerinden ayrıldıkları, bir süre yerde yatan maktülün sendeleyerek, ayağa kalkarak olay yerinden uzaklaştığı, yerden kalkarak olay yerinden uzaklaşan maktülü, yine Kurtuluş mahallesi Beşik otel yakınlarında şüphelilerden H.E. ve Ş.G.'nin ayak ve bacak bölgesine vurmak suretiyle yaraladıkları ve maktülün Kurtuluş mahallesi Sanayi Sokağı terk ettiği, şüphelilerden M.S.'nin maktul Ali İsmail Korkmaz'ın kafa bölgesine birden fazla tekme attığı ve olayda asıl fail olduğu, şüphelinin yerde yatan maktülün göğüs ve baş kısmına 3-4 defa şiddetli tekme atmasının sonucunda, yaralamanın haricinde ağır netice açısından kastla hareket ettiği, maktüle tekme atması sonucu maktülün ölebileceğini tahmin etmesi gerektiği, şüphelinin maktülün hiç beklemediği bir şekilde çok sert bir tekme atması ve yerde yaralanmış vaziyette yatan maktülün hiç beklemediği bu darbeden dolayı yaralanması akabinde, gördüğü tedaviye rağmen ölmesi olayında şüphelinin, maktülün ölmesine neden olduğu anlaşılmakla'' denildi.

İddianamenin devamında ise şunlar kaydedildi:
''TCK'nın maddeleri gereği cezalandırılmasına, diğer şüphelilerden Ş.G., H.E. ve Y.A.'nın, maktül Ali İsmail Korkmaz'ın meydana gelen ölüm olayında suçun icrasını kolaylaştırıldığı, şüphelilerden M.S.'nin eylemini destekleyici, hazırlayıcı veya kolaylaştırıcı eylemlerde bulundukları, bu suretle adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, İ.K., R.K., M.V., E.H.'nın diğer şüpheli M.S. ile fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiklerini kabule yetecek kesin deliller bulunmadığı, şüphelilerin ani gelişen olayda maktüle tekme ve sopa ile vurma şeklindeki eylemlerinde şüpheli M.S.'nin eylemine doğrudan katılma olarak kabul edilemeyeceği, suçun icrasındaki rolleri göz önünde bulundurulduğunda, şüphelilerin M.S.'nin eylemine nazaran suçun yaratıcı ve yapıcı niteliklerini taşımayıp, onu destekleyici veya kolaylaştırıcı bir durum arz ettiği anlaşıldığı bu suretle, adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, şüphelilerin üzerlerine atılı suçlardan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan, yukarıda yazılı yasa ve sevk maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırmalarına, Adli Emanet Memurluğunun, 2013/2446, 2013/2521, 2013/2682, 2013/2739, 2013/2920, 2013/3026 ve 2013/3324 sırasında kayıtlı adli emanetlerin dosya delil olarak muhafaza edilmesine, şüphelilerin gözaltı ve tutuklukta geçen sürelerin Türk Ceza Kanunun 63. Maddesi gereğince cezalarından mahsup edilmesine karar verilmesi kamu adına talep ve iddia edildi.''

AİLE AVUKATLARI: 'ALİ'Yİ ELİMİZDEN ALDILAR, AMA ADALETİ ALAMAYACAKLAR'

Kayseri'de görülecek olan Ali İsmail Korkmaz davası öncesinde, ailenin avukatları adliye önünde yaptıkları açıklamada, 'Ali'yi elimizden aldılar, ama adaleti elimizden alamayacaklar' dedi.

Avukatlar açıklamada, 'Bizler Eskişehir'den geldik. Çeşitli yerlerden gelen meslektaşlarımız da var. 2 Haziran'da çıkan olaylarda ağır yaralanan ve 38 gün sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın davası Kayseri'ye alındı. Davanın güvenlik gerekçesiyle Kayseri'ye alınması, aslında hukuki bir sebebe dayanmamaktadır. Biz bu davaya 300 avukat ile katılıyoruz. Ali'yi elimizden alanlar, adaleti elimizden alamayacaklar' ifadesinde bulundu.

"OĞLUMUN KANININ BULAŞTIĞI ELBİSELERİNE, TEMİZ ELLERİMLE DOKUNMAM"

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, "Ben oğlumun kanının bulaştığı elbiselerine, temiz ellerimle dokunmam" diye tepki gösterdi.

Duruşma sırasında avukatlara söz verildi. Avukatların konuşmalarından sonra sanıkların kimlik tespitine geçildi. Bu sırada avukatlar sanıkların yüzlerini görmek istedi. Sanıkların önünün açılmasından sonra anne Emel Korkmaz elindeki fotoğrafı kaldırarak, "Oğlumun kanı bulaşan elbiselerine benim temiz ellerimi sürmem. Ben oğlumu bu temiz ellerimle büyüttüm" diye tepki gösterdi.

Anne Emel Korkmaz'ın bu tepkisi, salondaki bazı avukatları gözyaşlarına boğdu.

ADLİYE ÖNÜNDE ARBEDE

Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz davasında adliye önüne gelen vatandaşlar destek sloganları attı.

Eski adliyede görülen Ali İsmail Korkmaz davasını takip için gelen sivil toplum kuruluşları ve vatandaşları yoğun kalabalık oluşturarak sloganlar attı. Polis ekipleri vatandaşların üstünü aramak kontrol noktası oluşturdu. Kontrol noktasına gelen kalabalık, oluşturulan alana girdi. Alana giriş sırasında arbede oluştu.

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASI

Eskişehir'de 2 Haziran 2013'te Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Korkmaz'ın darbedilmesi olayına karıştığı iddia edilen 8 sanıktan 5'i tutuklanmış, 3'ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 20 Kasım 2013'te görülmeye başlanması planlanan davanın ilk duruşması, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı rapor doğrultusunda güvenlik gerekçesiyle 3 Şubat'ta Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali İsmail Korkmaz davası görülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN