Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rakamlar doğru değil

Giriş Tarihi: 4.2.2014

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'in Mavi Marmara'da hayatını kaybeden dokuz Türk'ün aileleri için 20 milyon dolar tazminat teklif ettiği iddialarını yalanladı

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesinin, "İsrail tarafının Türkiye'ye ödenecek tazminat için 20 milyon dolar teklif ettiği" iddialarına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan yanıt geldi. AK Parti İzmir il teşkilatına yaptığı ziyaret sırasında konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, ailelere ödenmesi planlanan tazminat rakamlarının henüz netlik kazanmadığını söyleyerek, "Rakam konusunda ne İsrail hükümetinin ne de bizim bir açıklamamız olmadı. Kendi aramızda tartıştığımız birkaç konu var ama rakamlar telaffuz edilmedi" dedi.

ANLAŞMA ŞARTLARI OLUŞMADI

Anlaşma için İsrail hükümetine üç şart öne sürdüklerini açıklayan Başbakan Yardımcısı Arınç, ilk şartın özür, ikincisinin tazminat, üçüncüsünün de Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılması olduğunu hatırlattı. Arınç, "Şüphesiz bu ikinci şart, birinci şart birbiri arkasına geliyor değil, ama Gazze'ye uygulanan ambargoların kaldırılması gerekli. İsrail mal, ilaç geçişlerine izin verdi fakat ambargo tamamen kaldırılmış değil. Henüz imza atacak düzeyde değiliz." Tazminatın kanunla ödeneceğini söyleyen Arınç, "Çözümün yakın olduğunu ben de hissediyorum. Bu iş tamam dediğimiz zaman, uluslararası bir sözleşme imzalanacak. Bu sözleşmeyi TBMM'ye getireceğiz, orada kanun haline gelirse ödemeler yapılacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rakamlar doğru değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN