Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz ve Askeri Casusluk'ta yeniden yargılamaya ret

Balyoz davası ile Askeri Casusluk davasında yeniden yargılanma talepleri yeni oluşturulan heyetler tarafından reddedildi. İstanbul'daki Askeri Casusluk davasında 11. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların yeniden yargılanma talebi üzerine farklı mahkemelerden yeni bir heyet oluşturdu. Bu heyet yeniden yargılanmanın koşulları oluşmadığı gerekçesiyle talebi 29 Şubat'ta reddetti. Balyoz davasında ise "Türk Ordusu'na kumpas kurulduğu" yönündeki iddialar üzerine 25 sanığın avukatı yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ret kararı vermesi üzerine avutaklar itirazda bulundu. Bunun üzerine üst mahkeme tarafındann yeni bir heyet oluşturuldu. bu talep de yeni heyet tarafından 3 Şubat'ta reddedildi. Her iki davada da sanık avukatlarının ret kararına itiraz hakkı bulunuyor.

ÜYELER 10 VE 13'TEN
Balyoz'da ret kararı veren yeni heyetteki hakimlerinde soruşturmaya çeşitli dönemlerde müdahil olduğu belirlendi. Yeni heyetin başkanı Gökmen Demircan, Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi çıktı. 2008'de Erzurum'dan 13. Ağır Ceza'ya atanan Dekircan 2011'de 17. Ağır Ceza Başkanlığı'nd görevlendirildi. Yeni heyetin diğer üyesi hakim Abdullah Öztürk ise de 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski üyesi çıktı. Hakim Nalan Can ise halen 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. Öztürk, 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesiyken 13 Temmuz 2012'de 3. Yargı paketini gerekçe göstererek tahliye talebinde bulunan 250 Balyoz davası sanığın tahliye talebinin reddedildiği kararı veren heyette yeralmıştı. Bu nedenle, sanık avukatları, kararın altında imzaları bulunan mahkeme heyeti başkanı Murat Üründü ile üye hakimler Savaş Çelik ve Öztürk hakkında HSYK'ya suç duyurusunda bulunmuştu. Öztürk, Eylül 2013'ten itibaren de 15. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olarak görev yapıyor.

ÇETİN DOĞAN'DAN ÖNCELİK TALEBİ
Balyoz'da 20 yıl hapis cezası alan emekli orgeneral Çetin Doğan ve 6 yıl ceza alan emekli albay Hakan Büyük, Anayasa Mahkemesi'nden (AYM), 2013'te yaptıkları başvurunun öncelikli olarak ele alınmasını istedi. Doğan ve Büyük'ün avukatı Hüseyin Ersöz dilekçelerinde, 5 No'lu hard diskle ilgili son bilirkişi raporunda diskteki bilgilerin manipülatif niteliğe sahip olduğu belirtilerek, "Diğer 236 başvuru açısından da emsal/pilot dava niteliğine sahip bulunması nedenleriyle öncelikle incelenip karar bağlanmısını istiyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz ve Askeri Casusluk'ta yeniden yargılamaya ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN