Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TIR'ları aratan albay da gitti

Adana'daki TIR operasyonunda emri veren İl Jandarma Alay Komutanı Albay Özkan Çokan görevden alındı. Aramada görevli 2 üstteğmenin de yeri değişti

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Suriye'ye yardım götüren TIR'ları durdurarak arama emri veren Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay görevden alındı. TIR olayıyla ilgili soruşturma yürüten Jandarma Genel Komutanlığı, görevden aldığı Albay Çokay'ın yerine Şanlıurfa İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Ünsal Bulut'u atadı. Böylece Adana'daki TIR'ları aratan savcıların ardından aramaya katılan komutan da görevden alınmış oldu. 17 Aralık operasyonunun ardından Adana ve Hatay'da yaşanan TIR durdurma olaylarında önemli bir gelişme yaşandı. Jandarma Genel Komutanlığı, 19 Ocak tarihinde Adana'da yaşanan TIR durdurma olayına el koyarak, inceleme için bölgeye 5 adli müfettiş göndermişti. Soruşturma sonunda Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının da içinde olduğu yardım TIR'larını durduran Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay görevinden alındı. Albay Çokay, Hatay'da yaşanan TIR durdurma olayının ardından MİT mensupları olmasına rağmen TIR'ları durdurma emri vermiş ve bu olay kamuoyunda büyük tepki görmüştü.

2 SUBAY DAHA GÖREVDEN ALINDI

Jandarma Genel Komutanlığı ise olayın üzerinden 15 gün geçtikten sonra arama emri veren Albay Özkan Çokay' görevden alarak Ankara Jandarma Okul Komutanlığı'nda görevlendirdi. Albay Çokay'ın yerine ise Şanlıurfa İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Ünsal Bulut Atandı. Görev yeri değiştirilen Albay Çokay ile birlikte TIR aramasında görev yapan rütbeli 2 üstteğmen de görevden alındı.

İLK OLARAK SAVCILAR GÖREVDEN ALINDI

Alay Komutanı'ndan önce, TIR'ları aratan savcılar da görevden alınmıştı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1'inci Dairesi'nde yaşanan üye değişikliğinin ardından TIR'ları durduran Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı , Başsavcı Vekili Ahmet Karaca ve Savcı Mustafa Sırlı'nın özel yetkileri kaldırılarak düz savcı yapılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TIR'ları aratan albay da gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN