'İnternette katiyen sansür yok'

Giriş Tarihi: 9.2.2014

Başbakan Yardımcısı Atalay, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen internet düzenlemesinin "sansür içermediğini" aksine "tam bir insan hakları uygulaması ve tedbir olarak gördüğünü" söyledi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen internet düzenlemesini "tam bir insan hakları uygulaması ve tedbir olarak gördüğünü" söyledi. Kanal 7'de yayınlanan "İskele Sancak" programında soruları yanıtlayan Atalay, yeni demokratikleşme paketinin amacının bireyi daha korunaklı hale getirmek olduğunu ifade etti. Atalay, kaldırılmaya hazırlanılan ÖYM'lerin eski DGM'lerin devamı olduğuna dikkat çekerek "Özel mahkemelerde daima biraz adaletin dışına taşma vardır. Onu önceden kaldıracaktık ama yürüyen ve hassasiyeti de olan davalar bitsin diye beklemiştik" dedi. TBMM'de kabul edilen internete ilişkin düzenleme konusunda AB'nin hükümetten de bilgi alması gerektiğini kaydeden Atalay, düzenlemenin AB mevzuatına da uygun olduğunu, internet trafiğinin belli bir süre saklanmasına ilişkin maddenin ise AB'ye uyumu sağlama amacı taşıdığını söyledi. Atalay şöyle konuştu:

'ÖZEL HAYATI KORUYOR'
"Düzenlemeyle yapılan şu; özel hayatın gizliliğinin temini ve kişilik haklarının korunması. Katiyen özgürlüklerle ilgili bir şey, bir sansür yok. İnternet vericisinin bütün yayınına sansür, yasak falan yok. Sadece o sayfa, kişiyle ilgili, kişinin itiraz ettiği, şikayet ettiği, kendisiyle ilgili arzu etmediği o husus... Anayasa'nın 20. Maddesi'nde, Türk Ceza Kanunu'nun 134. Maddesi'nde yer alan kişinin özel hayatının korunması, bireyi koruyan... Ben, bunu tam bir insan hakları uygulaması ve tedbiri olarak görüyorum."

FEZLEKELER HUKUKİ SÜREÇTE

Atalay istifa eden bakanlar hakkındaki fezlekeler sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Tamamen hukuki süreç. Teknik şeyleri var. Yoksa biz büyük bir siyasi partiyiz, bu kadar göz göre göre o yanlışı yapar mıyız?"

BDP İŞLEVSEL PARTİ OLDU
Atalay bir soru üzerine hükümetin en hassas yürüttüğü konulardan birisinin çözüm süreci olduğuna dikkat çekerek, İmralı görüşmelerine ilişkin de "Oradaki görüşmelerimiz devam ediyor. Bütün kanallar açık. Diyaloglar sürüyor" dedi. İmralı'ya gazetecilerin gitmesinin seçimden önce gündemlerinde olmadığını kaydeden Atalay, adaya bir MİT müsteşarı ve arkadaşlarının ayrıca BDP'lilerin gittiğini, görüşmelerin siyaset kesimini oluşturan ve ciddi bir rol üstlenen BDP'nin "daha işlevsel bir parti haline geldiğini" söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnternette katiyen sansür yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN