Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Normalleşmeye en yakın dönem'

İsrail'le normalleşmeye en yakın dönemin yaşandığını belirten Bakan Davutoğlu "Tarihi bir adım daha atılmak üzere" dedi

Giriş Tarihi: 10.2.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, SABAH'ın gündeme getirdiği, "İsrail'in, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili tazminat ödemeyi kabul ettiğine" ilişkin bilgileri teyit etti. İsrail'in uluslararası hukuka aykırı, 9 Türk vatandaşın şehit olduğu saldırı sonrası tazminat adımının yakın olduğunu belirten Davutoğlu, A Haber'de canlı yayında şu mesajları verdi:
YAKINLAŞMA VAR: Mavi Marmara olayı sonrasında ilişkilerin normalleşmesi için şartlarımızı koymuştuk. Geriye özür, tazminat ve Gazze ile Filistin'e dönük kısıtlamaların kaldırılması şartları kalmıştı. Geçen sene özür dilendi. Tazminat için görüşmeler son dönemde ivme kazandı. Belli bir yakınlaşma söz konusu. Aradaki görüş ayrılıklarının azaldığını söyleyebiliriz.
TARİHİ BİR ADIM DAHA ATILMAK ÜZERE: Özür ile birlikte tarihi bir adım atıldı. Şimdi tazminatla da bir ikinci adım atılacak. Mavi Marmara'dan sonra ilişkilerin normalleşmeye en yakın olduğu dönemi yaşıyoruz. Tazminat bizim için maddi değeri bağlamında değil vatandaşlarımızın hukuklarının korunması ve bu anlamda bir bedel ödetilmesi anlamında önemlidir. Son görüşmelerde ciddi mesafe alındığını ifade edebilirim.
ESAS HEDEF İNSAN HAKLARI: (İnternet yasası tartışmalarına ilişkin) Bu yasanın arka planında esas itibariyle insan hakları konusunda kişisel hakların ihlal edilenleri bu ihlallerin önlenmesi çabası var. Gezi olayları esnasında evimin adresi verilen internet ortamında o provokatörlerin baskın yapmaları yolunda çağrıda bulunuldu. Gazetede olsa böyle bir şey suç. İnternet ortamında twit ortamında bunu söylediğinizde sanki serbestmiş gibi.

'İNSANLAR AÇLIKTAN ÖLDÜRÜLÜYOR'
AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'na katılan Davutoğlu, Suriye'deki drama dikkat çekerek "Biz burada barış ve huzur içinde toplantıyı yaparken hâlâ Humus'ta insanlar açlıktan öldürülüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Normalleşmeye en yakın dönem'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN