"Cemaatten olanlar yükseliyor, olmayanlar cezalandırılıyordu"

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Türkiye'de başlatılan siyasi mühendislik operasyonları sonrasında bütün dünyada mercek altına alınan Fethullah Gülen Cemaati'nin polisteki yapılanması, İngiltere'nin saygın gazetelerinden Guardian'da tam sayfa ele alındı. Gazetenin İstanbul muhabiri Constanze Lech'in imzasıyla yayımlanan haberde, Cemaat mensubu polislerin ifadelerine de yer verildi. Türker Yılmaz takma adıyla Guardian'a konuşan polislerden birinin sözleri, polis içinde yükselmenin ve üst düzey makamları elde etmenin temel şartının cemaatle bağlantı kurmak olduğunu ortaya koydu.

6 DİL BİLEN NÖBETÇİ

Cemaat'in emniyet teşkilâtı içindeki hücre tipi yapılanmasını bütün çıplaklığıyla anlatan polis memuru, "Sistemin nasıl işlediğini fark ettiğinde, polis okulundaki eğitimine yeni başlamıştı" cümlesiyle tanıtılıyor. "İyi işler, daha iyi maaş ve terfi fırsatları hep Pensilvanya'da üslenen müphem gruba olan adanmışlıkla ilişkiliydi" denilen haberde, 'Türker Yılmaz', cemaatin polisteki iç yapısıyla ilgili bilgiler veriyor. Poliste yükselmenin temel şartının cemaatla bağlantılar olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Cemaat mensubu bir arkadaşınıza bu pozisyona nasıl geldiğini sorduğunuzda genelde 'Dua ettim ve girdim' cevabını alırsınız. Oysa bizim altı dil bildiği halde (sırf cemaatten olmadığı için) karakol önünde nöbet tutan arkadaşlarımız vardı. Bağlantısı olanlarsa, bir vasıfları olmadığı halde teşkilât içinde yükseliyorlar" bilgisini verdi.

10 BİN POLİSE SORUŞTURMA
'Oğuz Gün' adlı bir başka polis memuru ise, "Böyle şeffaf olmayan gruplar çok tehlikeli" tanımlamasında bulundu. Yedi yıldır İstanbul Emniyet'nde çalıştığı kaydedilen Gün, "Gülen grubu, değerlerini ve yaşam biçimlerini paylaşmayanlara karşı çok ayrımcı bir oluşum. Şu anda hükümetin yaptığı görevden almaların bir benzeri aslında uzun zamandır cemaat tarafından sürdürülüyor. Dört yılda on binlerce polis soruşturma geçirdi. Polislere uydurma disiplin suçları yöneltiliyor, kötü bölgelere yollanıp meslekten atılıyorlardı" şeklinde konuştu. Türkiye'de görev yapmış eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey'nin "Polis Gülenciler tarafından kontrol ediliyor. Bunu ispatlamak imkânsız, ama bunu tartışanları bile bulmak güç" notuna da atıfta bulunan Guardian, Hanefi Avcı'nın yaşadıklarını da hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Cemaatten olanlar yükseliyor, olmayanlar cezalandırılıyordu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN